Nowy numer 21/2023 Archiwum

Rosyjski samolot w pobliżu Estonii i Litwy

Dwa holenderskie F-16 z natowskiej misji patrolowania przestrzeni powietrznej republik bałtyckich przechwyciły rosyjski samolot transportowy, który zbliżył się do przestrzeni powietrznej Estonii i Litwy - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Holandii.

Do incydentu doszło w środę. Po przechwyceniu rosyjski samolot odleciał w kierunku Kaliningradu. Według holenderskiego ministerstwa rosyjska maszyna znajdowała się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, ale została przechwycona, gdy zbliżyła się do przestrzeni Estonii i Litwy bez zgłoszenia planu lotu.

Ministerstwo sprostowało swe wcześniejsze oświadczenie, według którego rosyjski samolot naruszył przestrzeń powietrzną tych krajów.

Także rosyjski resort obrony podkreślił, że samolot ten znajdował się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

W zeszłym miesiącu NATO poinformowało, że w tym roku dokonano ponad 100 przechwyceń rosyjskich samolotów - trzy razy więcej niż w 2013 roku.

Ministrowie obrony państw nordyckich, republik bałtyckich i W. Brytanii, obradujący w środę i czwartek w Oslo, uzgodnili zacieśnienie współpracy, by przeciwdziałać nasileniu przez Rosję aktywności militarnej w Europie Północnej.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast