Nowy Numer 25/2019 Archiwum

Oddała kawałek Pompejów

Obywatelka Kanady, która 50 lat temu zabrała ze sobą do domu kawałek ruin starożytnych Pompejów, zwróciła go w końcu we właściwe miejsce.

Chodzi o kawałek z muru wejściowego do pompejańskiego teatru, który kobieta przywłaszczyła sobie podczas miesiąca miodowego spędzanego w słynnym starożytnym mieście, uległym zagładzie na skutek wybuchu Wezuwiusza w 79 roku n.e.  

70-letnia obecnie kobieta, której nazwiska nie ujawniono, zwróciła relikt w ręce policji kilka dni temu, podczas jej pobytu we Włoszech.

Oficer policyjnego Wydziału Ochrony Zabytków w Neapolu, powiedział, że oddając antyczną pozostałość, kobieta nie kryła łez. Ocenił, że "to wydarzenie bez precedensu, iż ktoś powodowany wyrzutami sumienia, oddaje to co wcześniej zabrał".

Dodał też, że oddany fragment jest wielkiej wartości, jest to bowiem ornament z quadriporticus "gdzie wszystko ma swoją wartość". Dodał że "to świadectwo przeszłej cywilizacji".

Kobieta nie została ukarana. Policja wyraziła natomiast nadzieję, że jej czyn zachęci wszystkich innych "amatorów" antyku, do zwrotu zagrabionych kawałków starożytności.

 

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

  • ;)
    05.11.2014 05:24
    Może tak i nasi co niektórzy politycy i nie tylko, poruszeni sumieniem oddadzą te malusie kawałki Polski, które sobie przywłaszczyli, bądź sprzedali. To by dopiero się działo. I też proszę ich nie karać, dla zachęty wahających się.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL