Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Ułaskaw Asię Bibi!

Patriarcha Moskwy apeluje do prezydenta Pakistanu.

„Wykonanie wyroku na Asi Bibi będzie nie tylko niewypowiedzianą tragedią dla jej rodziny, krewnych i bliskich ale przyczyni się do zwiększenia napięcia między chrześcijanami i muzułmanami, nie tylko w Pakistanie, ale i na całym świecie” stwierdził patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl w liście do prezydenta Pakistanu, Mamnuna Husajna. Patriarcha prosi prezydenta Pakistanu o ułaskawienie skazanej na śmierć katoliczki.

W swoim orędziu Cyryl przypomina także o odpowiedzialności, jaka spoczywa na władzach Pakistanu za ochronę praw mniejszości chrześcijańskich żyjących w tym kraju. Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia pisze, że Patriarchat Moskiewski, mający swoich wiernych na całym świecie z najwyższym niepokojem i troską przyjął orzeczenie, podtrzymujące skazanie Asi Bibę na karę śmierci.

16 października br. Trybunał Apelacyjny w Lahaur – stolicy stanu Pendżab, potwierdził wyrok śmierci, wydany w roku 2010 w jej sprawie przez sąd niższej instancji, za rzekome bluźnierstwo przeciwko Mahometowi. Był to pierwszy w Pakistanie wypadek skazania na karę śmierci kobiety.  Asia Bibi matka pięciorga dzieci w rzeczywistości opowiadała tylko swoim koleżankom - muzułmankom o swej wierze w Chrystusa.

Od ponad pięciu lat przebywa w więzieniu. Według opinii instytucji zajmujących się obroną praw człowieka, została skazana z pogwałceniem prawa, na podstawie sfałszowanych i tendencyjnie interpretowanych dowodów. Jej sprawa została uwikłana w walkę polityczna, gdyż dążące do jej skazania i wykonania wyroku ugrupowania islamistyczne, chcą w ten sposób ugruntować swoją władzę w kraju.

Fanatycy islamscy zamordowali w 2011 r. dwóch polityków: gubernatora Pendżabu Salmana Tassera (muzułmanina) oraz ministra ds. mniejszości Shahbaza Bhatti (chrześcijanina), występujących w jej obronie. Pod petycją z żądaniem uwolnienia Asi Bibi zbierane są podpisy na całym świecie. O jej uwolnienie apelował już w listopadzie 2010 r. papież Benedykt XVI.

« 1 »

Zobacz także

 • JAQ
  03.11.2014 19:23
  http://www.citizengo.org/pl/13091-uwolnijcie-asie-bibi-ostatnia-szansa
  doceń 4
 • artur
  03.11.2014 19:48
  Bracie Franciszku, czekamy na twoj glos w tej sprawie!
  doceń 2
 • sorcier
  03.11.2014 20:21
  Nie wiem co mam myśleć o motywacji patriarchy Cyryla i gotów jestem doszukiwać się w tym jakiegoś drugiego dna (a przecież nie bez kozery, bo wielokrotnie dał dowody, że ufać mu nie sposób). Ale też, jeśli apel ten ma przyczynić się do uwolnienia Asii Bibi, to pal sześć motywację - i tak będę wdzięczny patriarsze Cyrylowi. Oby mu się udało!
  doceń 4
 • JAQ
  05.06.2015 22:22
  http://www.citizengo.org/pl/23355-uwolnic-asie-bibi-nowa-szansa
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama