Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pomóżmy odnowić katedrę

Kolejna, po katowickiej, archidiecezja wesprze sąsiadów z Sosnowca. Z woli abp. Wacława Depo, w niedzielę 9 listopada na terenie archidiecezji częstochowskiej zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek na pomoc dla diecezji sosnowieckiej po pożarze katedry w Sosnowcu. Swoją decyzję metropolita częstochowski ogłosił w specjalnym słowie pasterskim.

Poniżej publikujemy słowo pasterskie abp Wacława Depo w całości.

Bracia w kapłaństwie, Osoby życia konsekrowanego,
Bracia i Siostry w Chrystusie!

Bolesne doświadczenie Kościoła Sosnowieckiego, którym jest pożar dachu i zniszczenia w Świątyni Katedralnej, wzywa nas do ufnej modlitwy, aby z niej czerpać na nowo siły od Chrystusa. „Kto modli się nie traci czasu, nawet jeśli wszystko wskazuje na potrzebę pilnej interwencji, skłaniającej nas jedynie do działania”(nr 36) - tak uczył nas Papież Benedykt XVI w encyklice „Bóg jest miłością”.

Dlatego pierwszym darem, do którego wzywam nasze wspólnoty jest modlitwa o zawierzenie Bogu. Kolejnym zaś, niech będą ofiary składane do puszek w kościołach i kaplicach naszej Archidiecezji Częstochowskiej, w niedzielę 9 listopada 2014 roku., jako wyraz solidarności dla wspólnej historii, a dziś również metropolitalnej. Na drogach jedności w wierze i ofiarnej pomocy z serca Wam wszystkim błogosławię.

+ abp Wacław Depo

Częstochowa, 31 października 2014 r.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • PiB
  01.11.2014 12:14

  jako urodzony Zagłębiak, choć obecnie wędrujący po świecie - ba, Chrzest św. przyjmowałem w obecnej Katedrze - i pamiętam również "bój z komunistami" w obchodach Millenium Chrztu Polski dla diecezji częstochowskiej właśnie w Sosnowcu przeprowadzanych, pokonując wściekłość ówczesnych włodarzy: serdecznie dziękuję za ten apel Metropolity Częstochowskiego, w duchu owego wspólnego dziedzictwa - i za upowszechnienie tego apelu na tych łamach. Na pewno też ten apel przyczynia się do jedności metropolii, nie mówiąc już o tym, że potwierdzają to modlitwy i datki diecezjan, którzy odpowiedzą na apel biskupi.
  Dołącza się to wsparcie przecież do wsparcia, które na apel ks. bp. zagłębiowskiego, sosnowieckiego: Diecezji Sosnowieckiej - dają sami wierni tej diecezji. Jednak szczególnie mocno chciałbym tu dodać i wzruszenie tym, co dzieje się po sąsiedzku, za granicami diecezji i regionu, po starej przyjaźni śląsko-zagłębiowskiej jeszcze w epoce Powstań sprawdzanej. Pracownicy portalu wiara.pl jako że przecież z tej górnośląskiej, katowickiej diecezji: bardzo taktownie nie eksponują apelu abp. Skorca przy informacji o apelu, jaki wystosował abp Depo. Rozumiem delikatność, by nie wyszło, że tylko we własnym kontekście pokazuje się apel częstochowski. Niemniej nie uchodzi nie zauważyć tego z tej drugiej strony Przemszy i Brynicy: już bodaj następnego dnia Ks. Abp Skworc też wydał komunikat (http://www.archidiecezja.katowice.pl/index.php/informacje-biece/5538-komunikat-w-zwiazku-z-pozarem-katedry-w-sosnowcu), także zachęcając do modlitwy a także materialnego wsparcia i zachęcając do zbiórki datków 2 XI br...
  Ta solidarność, wewnątrzmetropolitalna i międzymetropolitalna, gdzie granica nie jest zachętą do wrogości, tylko do uwyraźnienia różnorodności poszczególnych regionów przyjaźnie do siebie się od pokoleń mogących odnosić: sądzę że jest też godnym zauważenia i wdzięczności wsparciem dodającym ducha nadziei i ufności, gdy przychodzi trudne wyzwanie odbudowy po tragicznym pożarze. Zarazem, można rzec, to kolejny etap budowania jedności diecezji, która może mobilizować się w budowie znaku widzialnego jedności: dach katedry - i w dziele pogłębiania jedności w nawróceniu. Niezwykłe dzieje Katedry w Sosnowcu są też tu dobrym odniesieniem: najpierw "wydarta" wcześniej niechętnemu wobec tego projektu wczokupantowi -Zaborcy: przy pretekście dziękowań za ocalenie go od zamachu - została wybudowana jednoznacznie jako świadectwo i nauczanie tak o rzymsko-katolickim wyrazie miejscowego ludu jak i o umiłowaniu wolności i polskości. Pierwsze - przez umieszczony w centrum kościoła tron św. Piotra, cytujący ten watykański. Drugie, o polskim przywiązaniu, o dziele Boga w historii narodu - poprze wspaniałą polichromię - i cały wystrój - odczytujące historie Polski jako dzieło Boże, katolickie. Towarzyszyła zaś ta świątynia trwającemu od XIXw. etapowi industrializacyjnemu rozwoju Zagłębia w I połowie XX wieku, wraz z wydarzeniami wojny, gdy były kolejne sprawdziany wierności Bogu i Ojczyźnie. Potem: też walka - choć inaczej niż na Śląsku, to ta sama - również zmagająca się z nawałnicą ateizacji za PRLu, z kulminacyjnym etapem właśnie obchodów Milenium, które mocno musiały zostać w sercu kard. Wojtyły, aż po czas, gdy z sercem wspierał rozwój nowej diecezji ustanawiając ją w 1992 r. (polecam piękny opis zmagań w czasie Millenium, jaki zostawił w swej książce o Katedrze Sosnowieckiej pt. Matka Kościołów: Ślązak, który stał się też i Zagłębiakiem, budując swą rodzinę - Czesław Ryszka). Teraz oto - domagając się rekonstrukcji dachu Opatrzność otwiera na nową symbolikę następnego etapu, na nowy zryw chrześcijańskiej świadomości w budowaniu i w sercach i w dachu budynku Matki Kościoła lokalnego. Napisałem tak dużo, bo sądzę, że w tej perspektywie apele Obu Księży Arcybiskupów - jakże wymownie dodają nadziei i ufności w podejmowaniu dzieła budowy nawet w tak dramatycznych okolicznościach pożaru. To dobrze, że tak ze strony własnej archidiecezji - jak i w przyjacielskim podejściu "sąsiadów zza miedzy" można odnaleźć to oparcie. Bóg zapłać.

  doceń 0
 • diecezjanin
  02.11.2014 11:43
  Wielkie słowa uznania dla Ks. abp Skworca za pomoc, zbiórkę na tace z każdej parafii archidiecezji. Biskup Depo po raz kolejny nie stanął na wysokości zadania - zbiórka do puszek w rodzinnej metropolii z tym co dzieje się w Katowicach chwały Częstochowie nie przynosi. Wstyd!!!
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama