Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dżihadyści zdobyli trzy myśliwce

Iraccy lotnicy, którzy przyłączyli się do Państwa Islamskiego, szkolą jego członków w pilotowaniu trzech zdobycznych myśliwców odrzutowych - poinformowało w piątek opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, powołując się na świadków.

Przedstawiciel mającego swą siedzibę w Wielkiej Brytanii Obserwatorium Rami Abdel Rahman powiedział agencji Reutera, że loty szkoleniowe odbywają się z opanowanej przez islamistów bazy syryjskich sił powietrznych Dżarra, na wschód od miasta Aleppo.

"Mają instruktorów, irackich oficerów, którzy służyli jako piloci u Saddama Husajna" - zaznaczył Rahman. Dodał, iż ludzie wielokrotnie widzieli samoloty startujące z bazy i powracające do niej.

Nie jest jasne, czy myśliwce dysponują uzbrojeniem i czy są w stanie latać na dłuższe odległości. Według relacji świadków mogą to być samoloty typu MiG-21 lub MiG-23, zdobyte na syryjskich siłach rządowych.

Region na wschód od Aleppo stanowi jedną z głównych ostoi Państwa Islamskiego na terytorium Syrii. Brak było dotąd doniesień, by ugrupowanie to prowadziło działania lotnicze.

 

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama