Nowy numer 15/2020 Archiwum

Kard. Burke ostro o relatio

Przedstawiony wczoraj dokument "Relatio post disceptationem" choć ma jedynie podsumowywać dyskusję w auli synodalnej, popiera w istocie poglądy, których nie akceptuje wielu ojców synodalnych - powiedział w wywiadzie dla "The Catholic World Report" kard. Raymond Burke.

Wczoraj podczas kongregacji generalnej III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów 41 ojców synodalnych odniosło się do przedstawionej przez kard. Petera Erdő „Relatio post disceptationem” - relacji podsumowującej pierwszy tydzień dyskusji synodalnej.

Prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, podobnie jak prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller, wyrazili ubolewanie, że wypowiedzi poszczególnych ojców nie są podawane do wiadomości publicznej, jak to miało miejsce w przeszłości. "Wszystkie informacje dotyczące synodu są kontrolowane przez sekretariat generalny, który od początku wyraźnie faworyzuje poglądy wyrażone w przedstawionej wczoraj rano «Relatio post disceptationem»" - uważa kard. Burke. Dodał, że choć dokument ten ma jedynie podsumowywać dyskusję w auli synodalnej, w istocie popiera poglądy, których nie akceptuje wielu ojców synodalnych i nie może zaakceptować wielu wiernych pasterzy owczarni. Znalazło to wyraz w ożywionej swobodnej dyskusji, jaka nastąpiła po wystąpieniu kard. Pétera Erdő.

"Dokument ten pozbawiony jest solidnych podstaw w Piśmie Świętym i Magisterium. W sprawie, w której Kościół ma bardzo bogate i jasne nauczanie, daje wrażenie wymyślenia czegoś zupełnie nowego, co jeden z ojców synodalnych nazwał «rewolucyjnym» nauczaniem na temat małżeństwa i rodziny. Przywołuje on wielokrotnie i chaotycznie zasady, które nie są określone, na przykład prawo stopniowania" - powiedział prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Zdaniem amerykańskiego kardynała, można mieć nadzieję, że ojciec święty potwierdzi wiarę i praktykę w odniesieniu do małżeństwa i rodziny, będącą pierwszą komórką życia Kościoła.

« 1 »

Polecamy

 • załamana
  14.10.2014 12:19
  Pasterze wierni nauce Chrystusowej są w sytuacji wyjątkowej. Ich głos, słyszalny tylko dzięki nowoczesnym mediom, wlewa choc odrobinę otuchy w katolików, którzy rozumieją, co się dzieje. Po przeczytaniu relacji (w oryginale) załamałam się. Streszczenie nie oddaje tego, co tam napisano. Dziwią mnie ci, którzy bagatelizują ten dokument. On jest jak rak, który zaatakuje każdą komórkę.
  Nie pamiętam, kiedy byłam tak załamana jak dziś.
  doceń 8
 • wwisniewski
  14.10.2014 13:20
  Papież Pius X powiedział przecież(Encyklika Pascendi Dominici Gregis)- prawdziwi wrogowie Kościoła są w jego wnętrzu, tym boleśniejsza to prawda, że są wśród nich i kapłani.
  doceń 14
 • Nick
  14.10.2014 13:59
  http://www.fronda.pl/blogi/jozue/dramat-kosciola-burzyciele-rzeznicy,37762.html
  doceń 3
 • sorcier
  14.10.2014 19:37
  sorcier
  Czytając komentarze "okołosynodalne" można by pomyśleć, że 90% katolików nigdy nie słyszało/czytało słów Chrystusa "... a bramy piekielne go nie przemogą".
  Ot co!

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama