Nowy numer 2/2021 Archiwum

Odkryto kości sprzed 200 tys. lat

Kości neandertalczyka sprzed 200 tys. lat odkryli francuscy archeolodzy w Normandii. Do znaleziska doszło w miejscowości Tourville-la-Rivière (ok. 100 km na północ od Paryża).

Kości neandertalczyka sprzed 200 tys. lat odkryli francuscy archeolodzy w Normandii. Do znaleziska doszło w miejscowości Tourville-la-Rivière (ok. 100 km na północ od Paryża). Archeolodzy wydobyli tam trzy kości lewego ramienia. Należały one do dorosłego osobnika żyjącego przypuszczalnie między 236 a 183 tys. lat temu.

Naukowcy uważają go za przedstawiciela linii neandertalskiej (równolegle używają też jednak terminu "pre-neandertalczyk"). Płeć tego "człowieka z Tourville" – jak nazywają go francuscy badacze – nie jest znana.

Kości odkryto już cztery lata temu, jednak dopiero teraz ujawniono publicznie znalezisko. Doszło do niego przypadkowo – podczas wykopalisk w miejscu, gdzie planowane jest wydobycie żwiru.

Neandertalczycy zamieszkiwali tereny od Półwyspu Iberyjskiego po Środkową Azję. Byli bliskimi kuzynami Homo sapiens. Pojawili się około 400 tys. lat temu, a wyginęli ok. 30 tys. lat temu. Przyczyny ich zniknięcia pozostają nadal obiektem naukowych sporów.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama