Nowy numer 15/2024 Archiwum

Dzień Papieski pod znakiem świętości

Modlitwy, dyskusje i zbiórki pieniędzy w całej Polsce były częścią XIV Dnia Papieskiego.



Obchody XIV Dnia Papieskiego w Przemyślu były jednocześnie uroczystym otwarciem drogi w kierunku Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Msza św., której przewodniczył przemyski biskup pomocniczy Stanisław Jamrozek, połączona była z pielgrzymką młodzieży inaugurującą nowy rok pracy formacyjnej w grupach duszpasterskich.

Bp Jamrozek wskazywał, że świętość jest drogą miłości i trzeba nieustannie szukać Pana Boga, aby ją osiągnąć. Zaznaczył, że w osiągnięciu świętości pomoże życie w zażyłości z Bogiem. - Prośmy św. Jana Pawła II, by nam upraszał rozmiłowanie się w Panu Bogu, żebyśmy nie upadali na duchu, kiedy przyjdą trudniejsze doświadczenia, które mogłyby nas zniechęcić w kroczeniu za Jezusem – powiedział przemyski biskup pomocniczy.

Ofiary do puszek na pokrycie kosztów swojej edukacji stypendyści zbierali m.in. na ulicach Szczecina. W całej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej jest ok. 40 stypendystów, w samym Szczecinie studiuje 20 żaków Fundacji.

Kasia jest w Fundacji od pięciu lat i pochodzi z Recza, studiuje pedagogikę opiekuńczo-resocjalizacyjną i zaocznie teologię. Wspomina letni obóz integracyjny stypendystów papieskich w Szczecinie, na który przyjechało ponad tysiąc młodych osób.

- To niesamowite, że ludzie przyjechali z całej Polski, mogli pokazać się mieszkańcom, a ci w końcu zobaczyli, kim są stypendyści. Często słychać o nas w telewizji czy w radiu, ale nie widać nas na co dzień. W Szczecinie razem uczestniczyliśmy we Mszy św., braliśmy udział w koncercie ewangelizacyjnym. Myślę, że to stypendyści dużo zyskali, dzięki temu obozowi, ale mieszkańcy również, bo zobaczyli, na kogo dają te pieniądze – przypomniała stypendystka.

W jednej ze szczecińskich jezuickich parafii stypendyści przygotowali też z okazji Dnia Papieskiego zabawy dla dzieci i kiermasz ciast, na który zapraszali po kolejnych Mszach św.

Na obchody Dnia Papieskiego w archidiecezji częstochowskiej złożyły się modlitwy w kościołach, uroczyste akademie i koncerty dedykowane św. Janowi Pawłowi II. Towarzyszyło im też uroczyste wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II do bazyliki mniejszej świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Zwieńczeniem XIV Dnia Papieskiego był koncert transmitowany w niedzielne popołudnie przez TVP1 i TVP Polonia sprzed kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie. Wystąpili podczas niego uznani polscy artyści: Irena Santor, Alicja Majewska, Anna Wyszkoni, Mieczysław Szcześniak, Ryszard Rynkowski i Zbigniew Wodecki. Program muzyczny uzupełniały pokazywane na telebimach fragmenty papieskich homilii z pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny. Koncert, który zgromadził tłumy mieszkańców stolicy, poprowadził Krzysztof Ziemiec.

Na zakończenie koncertu kard. Kazimierz Nycz podziękował artystom oraz wszystkim tym, którzy zgromadzili się tego dnia na obchodach Dnia Papieskiego i wspierają stypendystów Fundacji "DNT". - Pierwsze dziękuję kieruję do św. Jana Pawła II za to, że nam dziś pomógł przeżyć głęboką refleksję nad świętością - powiedział metropolita warszawski.

Przypomniał też o trzech wielkich świętych papieżach, "których Pan Bóg dał Kościołowi w XX wieku": Piusie X, Janie XXIII i Janie Pawle II oraz o kolejnym papieżu, Pawle VI, który 19 października zostanie błogosławiony. - O tym papieżu mówimy może trochę za mało, trochę za cicho - powiedział. - Wszyscy ci papieże i wszyscy święci mówią nam: "świętymi bądźcie", to znaczy trwajcie w Chrystusie i bądźcie przy człowieku, w którym mieszka Chrystus - dodał kard. Nycz.

"Katolickie noble" przyznane

Obchody Dnia Papieskiego poprzedziło jak co roku wręczenie nagród TOTUS, nazywanych „katolickim noblem”. Przyznaje je Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” powołana do wspierania ubogiej, ale uzdolnionej młodzieży z małych miast i wsi. Uroczysta gala odbyła się w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie.

Kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przypomniał, że w 1999 r. Jan Paweł II odbył jedną z najważniejszych pielgrzymek, z której zrodził się pomysł powołania Fundacji i programu stypendialnego. Metropolita warszawski zauważył, że słusznie program ten nazywany jest żywym pomnikiem Jana Pawła II. Podziękował też wszystkim, którzy uczestniczą w jego budowie.

Podkreślając, że tegoroczny Dzień Papieski odbywa się już po kanonizacji Jana Pawła II kard. Nycz zauważył, że wzrasta zobowiązanie Fundacji „DNT” do przypominania osoby Jana Pawła II następnym pokoleniom i znajdowania tych, którzy są inspirowani nauczaniem papieża. Dlatego właśnie nagrody TOTUS wręczane są tym, którzy kierują się nauczaniem św. Jana Pawła II.

W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” nagrodę TOTUS otrzymał architekt Stanisław Niemczyk, uhonorowany jako „twórca niezwykłych kościołów”.

W kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” statuetkę otrzymała Rodzina Szkół im. Jana Pawła II, skupiająca 1232 placówki szkolne różnego stopnia rozsiane po całej Polsce oraz 21 poza jej granicami. Kształci się w nich ok. 350 tys. dzieci i młodzieży.

W kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” nagrodę TOTUS otrzymał prof. Zbigniew Chłap, emerytowany profesor Collegium Medicum UJ, patofizjolog, który od 1981 r. niesie pomoc najbardziej potrzebującym, nie mającym dostępu do świadczeń medycznych.

„TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach” trafił do zespołu twórców TVP i Polskiego Radia, przygotowującego i realizującego przekaz z uroczystości kanonizacyjnych Jana XXIII i Jana Pawła II.

« 1 2 3 »

Zapisane na później

Pobieranie listy