Nowy numer 3/2021 Archiwum

Bp Jan Piotrowski nowym biskupem kieleckim

Ojciec Święty przyjął złożoną ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego rezygnację bp. Kazimierza Ryczana z funkcji ordynariusza kieleckiego i powołał na to miejsce dotychczasowego biskupa pomocniczego z Tarnowa Jana Piotrowskiego.

Bp Jan Piotrowski nowym biskupem kieleckim   Bp Jan Piotrowski, nowy ordynariusz kielecki DSI Tarnów Nowy ordynariusz kielecki urodził się w 1953 r. w Szczurowej. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Jerzego Ablewicza w 1980 r. Następnie pracował w parafiach w Przecławiu i Mielcu. W latach 1984-1991 pełnił posługę misyjną w Republice Konga. Po powrocie został mianowany sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, a później sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W roku 1992 podjął studia specjalistyczne w Instytucie Katolickim w Paryżu, otrzymując licencjat z teologii. Doktorat z teologii uzyskał w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W latach 1997-1999 wyjechał do Peru, gdzie pełnił posługę duszpasterską na jednym z ubogich przedmieść Limy. Po powrocie do kraju od roku 2000 do 2010 pełnił z nominacji Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów funkcję dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Był także członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów (od marca 2003 r.) oraz konsultorem Konferencji Episkopatu Polski do spraw misyjnych (od czerwca 2001 r.). W 2009 r. został proboszczem parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. 14 grudnia 2013 r. Ojciec Święty Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, gdzie był wikariuszem generalnym.

Bp Jan Piotrowski nowym biskupem kieleckim   Bp Kazimierz Ryczan osiągnął wiek emerytalny i złożył rezygnację z funkcji HENRYK PRZONDZIONO /FOTO GOŚĆ Bp Piotrowski podkreśla, że diecezja kielecka, do której został posłany, jest Kościołem dojrzałym. Jednak także i tam najważniejszą misją biskupa jest głoszenie Ewangelii. „Przyjmując nominację Ojca Świętego Franciszka na biskupa kieleckiego idę nie bez lęku i obaw, ale przecież wierzę też w moc modlitwy, serdeczność ludzi i liczę również na życzliwą współpracę. Kościół kielecki jest kościołem dojrzałym, a tak jak nam podpowiada św. Jan Paweł II w liście apostolskim Novo millennio inneunte, zawsze trzeba wszystko zaczynać od Chrystusa. A dodam jeszcze, że z Chrystusem. I to jest zawsze taka najlepsza orientacja duszpasterska, busola, gdziekolwiek podejmuje kapłan, biskup swoją pracę. Dziś trudno jest mówić o wizji. Jedno jest dla mnie oczywiste, co wynika chociażby z mojej dotychczasowej posługi – głoszenie Ewangelii i to wezwanie, które uczyniłem sobie mottem mojej posługi biskupiej w Tarnowie: «Głosić Ewangelię z miłości». Będę starał się to realizować tam, w tym Kościele, do którego jestem posłany” – mówi nowy ordynariusz kielecki, bp Jan Piotrowski.

***

Komunikat Biskupa Tarnowskiego w związku z nominacją księdza biskupa Jana Piotrowskiego na biskupa diecezji kieleckiej

Drodzy Diecezjanie! Bracia i Siostry!

Posługa biskupów we wspólnocie Ludu Bożego odgrywa szczególne znaczenie. Jako następcy apostołów są oni „prawdziwymi i autentycznymi nauczycielami wiary, kapłanami i pasterzami” (Sobór watykański II, Dekret o pasterskich zadaniach biskupów w Kościele, 2). Przez wypełnianie tych zadań są oni reprezentantami Chrystusa i przyczyniają się w ten sposób do wzrostu Kościoła i budowania Chrystusowego Królestwa w świecie. Ojciec Święty mając na względzie dobro Kościoła, ustanawia i posyła biskupów, aby wypełniali swoją misję w wyznaczonym Kościele partykularnym.

Korzystając z tych uprawnień Ojciec Święty Franciszek, decyzją z dnia 11 października 2014 r. zamianował księdza biskupa Jana Piotrowskiego, Biskupa Pomocniczego w Diecezji Tarnowskiej, Biskupem Diecezjalnym w Kielcach.

Ksiądz bp dr Jan Piotrowski, urodził się 5 stycznia 1953 r. w Szczurowej. Święcenia kapłańskie otrzymał w bazylice katedralnej w Tarnowie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 25 maja 1980 r. Po święceniach kapłańskich pracował w parafiach: Przecław i Mielec – Ducha Świętego. W latach 1984-1991 pełnił posługę misyjną w Republice Konga w Afryce. Po powrocie został minowany sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła a w 1995 sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W roku 1992 podjął studia specjalistyczne w Instytucie Katolickim w Paryżu otrzymując tytuł licencjata z teologii. Doktorat z teologii uzyskał w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W latach 1997-1999 podjął posługę duszpasterską w jednym z ubogich przedmieść Limy, stolicy Peru. W latach 2000-2010 pełnił z nominacji Kongregacji ds. Ewangelizacji, funkcję Dyrektora Krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Ponadto w dniu 24 marca 2003 r. papież Jan Paweł II mianował ks. Jana Piotrowskiego członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Dodatkowo w czerwcu 2001 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała go na Konsultora ds. Misyjnych KEP. Od dnia 22 listopada 2009 r. pełni urząd proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączy. Był dziekanem dekanatu Nowy Sącz-Centrum oraz prepozytem Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu. 14 grudnia 2013 r. Ojciec Święty Franciszek mianował ks. dr. Jana Piotrowskiego biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej przydzielając mu stolicę tytularną Siniti. 25 stycznia 2014 r. w katedrze tarnowskiej ks. Jan Piotrowski przyjął sakrę biskupią z rąk biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Drodzy Diecezjanie!

Pragnę razem z Wami skierować pod adresem Księdza Biskupa Jana Piotrowskiego, nowego Biskupa Kieleckiego, słowa serdecznych gratulacji oraz życzenia obfitych darów nadprzyrodzonych i naturalnych w kierowaniu Kościołem Kieleckim. Proszę Was wszystkich o modlitwę w intencji nowego Biskupa Kieleckiego, aby jego posłudze pasterskiej – w duchu obranego biskupiego hasła „In caritate evangelium praedicare” – towarzyszyła obfitość Bożej łaski oraz życzliwość powierzonych Mu wiernych.

† Andrzej Jeż
Biskup Tarnowski
 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze