Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nadstawiam uszu, lamentu nie słyszę

"Tylko facet, który nie ma prawa jazdy, może wydawać pieniądze na fotoradary, nie na drogi" – powiedział kiedyś, chyba w debacie telewizyjnej, Donald Tusk. Mówił to o Jarosławie Kaczyńskim.

Ten ostatni nie ma prawa jazdy, co miało być argumentem za oderwaniem prezesa od rzeczywistości. Później były jeszcze wypowiedzi o drożejącej benzynie, której ktoś nie jeżdżący autem w ogóle nie zauważa. Media krew poczuły i brak prawa jazdy Kaczyńskiego, był jednym z tematów wiodących przez kilka tygodni. Lament był dość głośno słyszalny.

Czy polityk z prawem jazdy rzeczywiście ma większe wyczucie problemów drogowych od tego bez prawa jazdy? Przecież powyżej jakiegoś stanowiska i tak wozi go kierowca, a rachunki na stacji benzynowej płaci podatnik. Ale zostawmy ten aspekt. Zostawmy nawet to, że to za czasów tego premiera, który MA prawo jazdy powstało więcej fotoradarów niż za któregokolwiek z poprzednich premierów. I to, że wzrost cen benzyny był bezprecedensowy za czasów rządów pana z prawem jazdy. Fakty nie mają znaczenia. Liczą się emocje. Nie masz prawa jazdy? Jesteś oderwany od rzeczywistości, nie nadajesz się do rządzenia.

A tymczasem okazuje się, że prawa jazdy nie ma minister infrastruktury Maria Wasiak. W rządzie PO-PSL odpowiada ona za infrastrukturę... także drogową.

Nadstawiam uszu... lamentu nie słyszę...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także