350 tys. warszawskich studentów zaczęło nowy rok akademicki. Oprócz indeksów, kolokwiów, egzaminów i wykładowców czekają na nich… duszpasterze. Co im zaproponują?
Rok akademicki w duszpasterstwie akademickim św. Anny rozpoczniemy rekolekcjami. Wygłosi je ks. prof. Mariusz Rosik z Wrocławia, który swoim rozważaniom dał tytuł „Ich troje na dobry początek”. Chodzi o trzy postacie biblijne, z którymi spotkał się Jezus: Nikodema, Samarytankę i nierządnicę – mówi ks. Jacek Siekierski, rektor kościoła akademickiego na Krakowskim Przedmieściu. Rekolekcje rozpoczną się w niedzielę podczas wszystkich Mszy św. W poniedziałek i wtorek nauki będą głoszone po Eucharystii o 18.30.
Dla sportowców i zakochanych w Warszawie
Kościół akademicki św. Anny ma jednak dla studentów więcej propozycji. – Ruszamy z nowym projektem, tzw. rewolwerem. To spotkania dla „pozytywnie zakręconych” – mówi ks. Rafał Sikorski, zapraszając również na wieczorne spacery pt. „W sercu Warszawy” z Magdą Rucińską, przewodnikiem.
Miłośników ćwiczeń fizycznych na świeżym powietrzu zainteresuje z kolei „Historyczne towarzystwo sportu”. 23 października ruszają również „Katechezy warszawskie” – cykl sześciu kolejnych czwartkowych Mszy św. z konferencjami nt. sumienia, głoszonymi przez różnych duszpasterzy. Bezpośrednio po Eucharystii odprawianej o 18.30 zaplanowano każdorazowo panel dyskusyjny o 19.30. – „Katechezy warszawskie” będą wpisane na stałe w kalendarz duszpasterski archidiecezji warszawskiej. Będą miały rundę jesienną i wiosenną – zapowiada ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik kurii.
Dla każdego coś innego
– Jak co roku zadbamy także o dobre przygotowanie do przeżycia świąt Bożego Narodzenia. Oprócz Mszy św. połączonych ze śniadaniem dla studentów, zaproponujemy także niespodziankę – uprzedza ks. Jacek Siekierski. Jak co roku w kościele św. Anny będzie można przygotować się również do przyjęcia sakramentów: chrztu oraz bierzmowania dla studentów czy pracowników naukowych. W ubiegłym roku pierwszy sakrament przyjęło kilka osób, ale sakrament dojrzałości chrześcijańskiej około 200. Oprócz tego rektorat św. Anny zachęca do udziału w studium przedmałżeńskim, czyli klasycznym 10-tygodniowym kursie lub Wieczorach dla Zakochanych. Do formacji zapraszają także stowarzyszenia akademickie: Soli Deo, SKMA, postakademicka wspólnota Ruchu Światło–Życie, dwie wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, Duszpasterstwo Medyków i aż pięć wspólnot Drogi Neokatechumenalnej. Przy kościele św. Anny odbywają się także spotkania przygotowujące do Europejskiego Spotkania Młodych Taizé, formacja lektorów i duszpasterstwo najstarszej, spotykającej się już 40. rok Akademickiej Wspólnoty Rodzin.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się