Nowy numer 28/2018 Archiwum

Dziś dzień św. Tereski

Patronką dnia jest dziś św. Teresa od Dzieciątka Jezus, doktor Kościoła.

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus, zwana także Małą Tereską, urodziła się w 1873 r. jako dziewiąte dziecko Ludwika i Zelli Martin. Została wychowana w pobożnej rodzinie chrześcijańskiej i w internacie benedyktynek w Lisieux, bowiem gdy miała zaledwie 4 lata, umarła jej matka.

W piętnastym roku życia wstąpiła do klasztoru karmelitanek. Tam otrzymała imię Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza.

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus zmarła na gruźlicę 30 września 1897 r., mając zaledwie 24 lata. Papież Pius XI beatyfikował ją w 1923 r., a kanonizował dwa lata później.

Mała Tereska jest patronką karmelitanek, teresek, terezjanek, misjonarzy, misji katolickich, archidiecezji łódzkiej i samej Francji. W 1997 r. Jan Paweł II ogłosił św. Teresę doktorem Kościoła.

W ikonografii przedstawiana jest na podstawie autentycznych fotografii. Jej atrybutami są: Dziecię Jezus, księga, pęk róż i pióro pisarskie.

« 1 »

Zobacz także

 • Mała Droga
  01.10.2014 11:27
  Dziękuję Ci, święta Teresko, że opowiedziałaś mi o Miłości oraz wskazałaś gdzie Ona jest @->--
  doceń 1
 • Anka
  01.10.2014 14:21
  A skąd wzięliście wiadomość o osobistej dyspensie? Teresa była w Rzymie, była też na audiencji u Leona XIII, ale zwyczajnej i nie przekonała bynajmniej papieża (nie miała zresztą na to czasu za bardzo, bo zajęła się nią gwardia papieska); zgodę na wcześniejsze wstąpienie wyrazili ostatecznie wyżsi przełożeni karmelitańscy - do tego nie trzeba było dyspensy papieża.
  doceń 0
 • gut
  01.10.2014 14:59

  Św. Teresa z Lisieux sama o sobie z rozbrajającą szczerością powiedziała: "Wiem, że pokocha mnie cały świat". Nie pomyliła się. :)

  doceń 0
 • lecom1
  01.10.2014 22:43
  Teresa została ogłoszona doktorem Kościoła w stulecie śmierci - w 1997 roku (a nie w 1999!). Błąd pojawia się zarówno w serwisie KAI, jak na stronie brewiarz.pl
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama