Nowy numer 14/2020 Archiwum

Deklaracja samorządowa PiS

Nasza deklaracja samorządowa to zobowiązanie do służby, ale też zespół postulatów do władz centralnych- mówił Jarosław Kaczyński podczas konwencji samorządowej w Łodzi, gdzie zaprezentowano deklarację.

Prezes PiS podczas konwencji samorządowej w Łodzi stwierdził, że wygranie wyborów oznacza podjęcie misji służenia ludziom. - Ta misja może być najkrócej określona tak: słuchać ludzi - służyć ludziom, słuchać Polaków - służyć Polakom. Ostatnie dwa trzy lata spędziliśmy (...) na podróżach po Polsce, rozmowach z ludźmi. (...) Słyszeliśmy co ludzie mówią o swoich troskach, problemach, ale także o swoich pomysłach, co swoich marzeniach. Z tego zrodził się nasz program, ale z tego także zrodziła się nasza deklaracja samorządowców - mówił J. Kaczyński.

Według prezesa PiS ta służba to naprawiony chodnik na ulicy, opieka nad dziećmi w przedszkolu i szkole, odpowiednia pomoc w publicznym szpitalu, bezpieczeństwo, za które powinna odpowiadać straż miejska i urzędy szybko załatwiające sprawy obywateli.

- Jeśli spojrzymy na naszą deklarację to musimy zauważyć także jeszcze jeden problem. Otóż władze samorządowe w jednej gminie mogą bardzo wiele, ale nie mogą wszystkiego (...) Służba w biednej gminie i w gminie bogatej, to jest zupełnie co innego. Tutaj staje problem różnic rozwojowych, różnic bogactwa, a więc problem zrównoważonego rozwoju - zwracał uwagę prezes PiS. Podkreślił, że samorządy w wielu kwestiach są zależne od rządu i Sejmu.

PiS deklaruje zatrzymanie procesu prywatyzacji szpitali i placówek ochrony zdrowia. Na swoich kandydatów nakłada obowiązek przeciwdziałania likwidacji lokalnych posterunków policji, szpitali, bibliotek czy placówek pocztowych. Ma to zatrzymać proces "zwijania się państwa", obserwowany - zdaniem PiS - w mniejszych miastach i gminach.

Partia opowiada się za wzmocnieniem pozycji organów uchwałodawczych i kontrolnych gmin oraz za ograniczeniem czasu nieprzerwanego sprawowania tej samej funkcji przez wójta, burmistrza, prezydenta - do dwóch kadencji.

W deklaracji znajduje się oskarżenie pod adresem rządzącej koalicji PO - PSL, która "koszty nieudolnego rządzenia przerzuca na samorząd". PiS sprzeciwia się nakładaniu obowiązków na samorządy bez przekazywania dodatkowych środków na finansowanie tych zadań, co - zdaniem autorów dokumentu - prowadzi do zadłużania jednostek samorządowych.

PiS pragnie poprawy pozycji organów uchwałodawczych i kontrolnych gmin oraz wzmocnienia lokalnych mediów i ich uniezależnienia od władz samorządowych, aby mogły sprawować nad nimi kontrolę w imieniu społeczeństwa.

Samorządowcy zobowiązani będą do realizacji programu "Zdrowie. Praca. Rodzina", przyjętego w lutym 2014 roku na kongresie PiS. Zawiera on m.in. obietnice tworzenia nowych i ochrony już istniejących miejsc pracy, wsparcie dla budownictwa mieszkaniowego, rozbudowę sieci lokalnych połączeń drogowych i kolejowych. W dziedzinie edukacji PIS deklaruje zatrzymanie procesu zamykania szkół w gminach wiejskich oraz przywrócenie szkolnictwa zawodowego.

« 1 »

Polecamy

 • sorcier
  20.09.2014 23:08
  sorcier
  "Ostatnie dwa trzy lata spędziliśmy (...) na podróżach po Polsce, rozmowach z ludźmi. (...) Słyszeliśmy co ludzie mówią"
  Czyżby prezes Kaczyński uwierzył, iż jest już Jego Wysokością i może odtąd sam sobie "dwojać" (wyrażać się o sobie w liczbie mnogiej)?
  A mówiąc poważnie: Prezes Kaczyński wie tyle o problemach "zwykłych Polaków" co i ex-premier Tusk.
  doceń 0
 • Bytomianin
  21.09.2014 09:03
  "Służba w biednej gminie i w gminie bogatej, to jest zupełnie co innego."
  "PiS na swoich kandydatów nakłada obowiązek przeciwdziałania likwidacji lokalnych posterunków policji, szpitali, bibliotek czy placówek pocztowych"

  Te dwa cytaty pokazują że PiS ma program czysto propagandowy, i de facto traktują ludzi jak dziadów.
  Dlaczego gminy sprzedają budynki różnych placówek państwowych?, bo są one nierentowne, to znaczy przynoszą straty, a z tego gminy .... biednieją. Rozumiem że PiS chce by biedna gmina, była jeszcze biedniejsza, ponieważ pustej szkoły nie sprzedadzą, pomimo tego że jest ona nie potrzebna, i przynosi straty?.

  "Partia opowiada się za wzmocnieniem pozycji organów uchwałodawczych i kontrolnych"

  Proszę zapytać każdego przedsiębiorcę co myśli o "wzmacnianiu" pozycji organów kontrolnych. Z pewnością to przyciągnie nowych inwestorów do gmin.  Chciałem w wyborach samorządowych zagłosować na PiS, bo nie było innej możliwości, ale chyba zrezygnuję. Zawsze żałuję że nikt nie postanowił utworzyć partii tylko i wyłącznie regionalnej, a na moim Górnym Śląsku mieszka 4,7 mln ludzi, i aż dziw że nie ma partii regionalnej. Może sam założę...? :-)

  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane