– W przyszłym roku mija 200. rocznica urodzin naszego założyciela, św. Jana Bosko. Z tej racji dużo będzie się działo w parafii. Pomysłów mamy wiele – zapowiada ks. Kazimierz Chudzicki SDB, proboszcz i kustosz sanktuarium.
Wliczącej ponad 10 tys. mieszkańców parafii funkcjonuje ponad 20 grup, wspólnot i ruchów dla dzieci, młodzieży, małżeństw i rodzin. – Mamy wiele propozycji dla parafian i gości. W lutym mieliśmy peregrynację figury św. Michała Archanioła, w czerwcu intronizację NSPJ, w sierpniu wakacyjną szkołę biblijną, którą prowadził o. Joseph Anthony Maniparambil z Indii – wylicza ks. Kazimierz Chudzicki. –Już od 25 lat prowadzimy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. S. Ormińskiego. Organizujemy różnorodne wykłady oraz koncerty – dodaje. Już 27 września o godz. 16 w parafii wystąpi Magda Anioł w ramach triduum przed wspomnieniem Świętych Archaniołów. Z kolei 29 września zostanie poświęcona figura św. Michała Archanioła, przywieziona z sanktuarium św. Michała w Gargano.
Wszędzie anioły
– Archaniołowie są nam bardzo bliscy. To patroni naszych trzech synów: Rafała, Michała i Gabriela – opowiada Katarzyna Leszczyńska, pomysłodawczyni i organizatorka koncertu. – Magda Anioł wystąpi w kościele, w którego prezbiterium unosi się mnóstwo aniołów – uśmiecha się. Swój osobisty stosunek do aniołów mają artyści. – Codziennie z dziećmi modlimy się do Aniołów Stróżów – mówi Adam Szewczyk. – Nagraliśmy wyjątkową płytę „Strych z Aniołami”. Wszystkie piosenki są o aniołach. To świetny materiał na nasz archaniołowy koncert. Poza tym nazwisko zobowiązuje – dodaje. Organizacja koncertu kosztuje. Mimo tego organizatorzy postanowili nie sprzedawać biletów. – Zapraszamy całe rodziny z dziećmi – informuje Katarzyna Leszczyńska. – Nie chcemy, by pieniądze stanowiły barierę – zaznacza. Pieniądze na organizację koncertu chcieliby pozyskać od sponsorów instytucjonalnych i prywatnych. – Cały czas czekamy na wpłaty, dotąd nie udało się zebrać całej wymaganej kwoty – martwią się państwo Leszczyńscy, którzy podkreślają, że sami co miesiąc 10 proc. swoich dochodów przeznaczają na różne Boże dzieła, zachęcając do tego też innych.
Znak miłości Boga
Zaangażowanie i otwartość rumskiej parafii przyciąga wielu gości. – Mieszkamy w Gdyni, ale często przyjeżdżamy z żoną do salezjanów w Rumi, żeby wziąć udział we Mszy św. w intencji uzdrowienia – opowiada Marian Zieliński. Zgodnie z charyzmatem przekazanym przez ks. Jana Bosko „Być dla młodzieży znakiem miłości Boga” zakonnicy kierują swe zainteresowanie w stronę ludzi młodych, często opuszczonych i pochodzących z ubogich rodzin. – Prowadzimy szkoły: gimnazjum i liceum. Ponadto ośrodek dla chłopców „Nasz Dom” – wylicza proboszcz. – Jest także Oratorium im. św. Dominika Savio. Od września ruszyło również gimnazjum z internatem w Kniewie dla chłopców ze środowisk popegeerowskich. Poza działalnością typowo religijną staramy się wspierać parafian poprzez poradnictwo psychologiczne, rodzinne, prawne czy pomoc osobom uzależnionym. To wszystko z myślą o dzieciach i młodzieży, a także o rodzinach, które potrzebują wsparcia – zaznacza.
Magda Anioł
Pochodzi ze Śląska. Przygodę z muzyką rozpoczęła w 1994 r. od festiwalu country w Mrągowie. Po nawróceniu włączyła się w nurt muzyki ewangelizacyjnej. Dużą zasługę w tej przemianie miał Adam Szewczyk, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów, współpracujący z formacjami chrześcijańskimi. Dotąd wydali 9 płyt. Są małżeństwem, mają pięcioro dzieci. Należą do wspólnoty neokatechumenalnej.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się