Nowy numer 48/2020 Archiwum

Stanęły barykady

Płock, Ciechanów, Płońsk – to niektóre z miast, gdzie modlitwą, harcerskim apelem pamięci, śpiewem powstańczych piosenek i rekonstrukcją historyczną przypomniano bohaterskie 63 dni Warszawy sprzed 70 lat.

W Płocku stanęła barykada powstańcza, można było obejrzeć mundury i broń z II wojny światowej. Wydarzeniu towarzyszyła też ekspozycja plenerowa: „Płocczanie w powstaniu warszawskim” na Starym Rynku i bezpłatny pokaz filmu fabularnego „Powstanie warszawskie” Jana Komasy, na podstawie materiałów z kronik filmowych nakręconych w sierpniu 1944 roku.

W Ciechanowie modlono się w kościele Chrystusa Miłosiernego, składano kwiaty w miejscu pamięci, po raz pierwszy zorganizowano rekonstrukcję historyczną powstańczych walk na skwerze przy kościele poaugustiańskim, „Pieśni i wiersze Walczącej Warszawy” przypomniano w Kawiarni Artystycznej Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki. W Płońsku dużym zainteresowaniem cieszyła się rekonstrukcja historyczna powstańczych walk w wykonaniu m.in. Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk, wspólne śpiewanie „zakazanych piosenek”, jak również premiera filmu „Barykada. Pamięci płońszczan, którzy walczyli w powstaniu warszawskim”. Również w parku miejskim w Mławie zorganizowano widowisko historyczne: „Warszawa w ogniu 1944”. Wielu powstańców pochodziło z północnego Mazowsza, wielu z nich zamieszkało po wojnie w naszej diecezji. Cenne są ich wspomnienia, jak to przechowywane w Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska. – Wiedzieliśmy, czym było powstanie warszawskie, więc to wszystko było dla nas jak ołtarz – powtarzał mieszkaniec Płońska, który opowiadał, jak tuż po wojnie jako kilkunastoletni chłopiec jeździł z kolegami odgruzowywać Warszawę.

Więcej na: plock.gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama