Nowy numer 21/2023 Archiwum

Wybuch gazu: 24 ofiary śmiertelne

Co najmniej 24 osoby zginęły a 271 zostało rannych w serii eksplozji gazu na ulicach miasta Kaohsiung, w południowo-zachodnim Tajwanie - poinformowały w piątek lokalne władze. Na razie przyczyny wybuchu nie są znane.

Władze Tajwanu ostrzegają, że liczba ofiar śmiertelnych może się zwiększyć, ponieważ wiele osób odniosło bardzo poważne obrażenia.

Do serii co najmniej pięciu eksplozji doszło w nocy z czwartku na piątek w drugim co do wielkości mieście Tajwanu zamieszkałym przez prawie trzy miliony osób. W rejonie, w którym doszło do wybuchów znajduje się kilka firm petrochemicznych korzystających z rurociągów położonych razem z systemem kanalizacyjnym.

Służby z obszarów zagrożonych ewakuowały tysiące ludzi. Do akcji zmobilizowano wojsko i strażaków z innych miast. Agencja Associated Press informuje, że wśród ofiar śmiertelnych jest czterech strażaków. Rządowy sztab kryzysowy ostrzega przed możliwością kolejnych eksplozji.

Przyczyną wybuchów najprawdopodobniej było uszkodzenie gazociągu należącego do państwowej firmy CPC Corp. Przedstawiciele korporacji poinformowali w piątek AP, że nie otrzymywali wcześniej doniesień o problemach z systemem rurociągów.

Nagrania wideo przekazane przez świadków ukazywały słupy ognia sięgające 9 metrów. Dwa pierwsze wybuchy powaliły rosnące wzdłuż ulic drzewa. Zdjęcia lokalnej telewizji TVBS pokazały poprzewracane samochody i powybijane przez falę uderzeniową szyby.

Większość z ofiar stanowili przechodnie znajdujący się w chwili eksplozji na ulicach.

Okolica dotknięta wybuchami została odcięta od dostaw prądu i gazu.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast