Nowy numer 07/2020 Archiwum

Prof. Chazan komentuje decyzję Ratusza

Nie wiem, jakie jest uzasadnienie decyzji, nie miałem możliwości złożenia wyjaśnień. Pracuję na tym stanowisku kilkadziesiąt lat. Najpierw dowiedziały się media, a ja dowiedziałem się z mediów - mówi dla Razem.tv prof. Bogdan Chazan, odwołany ze stanowiska przez prezydent Warszawy, Hannę Gronkiewicz-Waltz.

"Wiem, że Urząd Miasta brał pod uwagę wyniki kontroli przeprowadzonej przez Ministerstwo. Wnioski są nieuporządkowane. Ta dzisiejsza decyzja to początek ataku na sumienie lekarzy i osoby, sprawujące funkcje kierownicze w opiece zdrowotnej, łamanie sumień tych, którzy przestrzegają zasad prawa naturalnego, a przede wszystkim nie godzą się na zabijanie człowieka. Prawdopodobnie będzie przyczyną eliminowania lekarzy ze stanowisk kierowniczych - tych właśnie przestrzegających zasad prawa naturalnego. Będzie więc przyczyną nierównego dostępu do tych stanowisk - oświadczył odwołany dyrektor.
 
Prof. Chazan potwierdził w rozmowie z razem.tv, że dziecko pacjentki, której przypadek jest omawiany, zostało poczęte in vitro, o czym mówiła sama pacjentka, jednak nie wiadomo dlaczego media głównego nurtu ten fakt przemilczały. - Wiadomo, że zapłodnienie pozaustrojowe in vitro łączy się ze zwiększoną częstotliwością nieprawidłowości ustrojowych u dzieci - ten przypadek jest tego ilustracją - podkreślił profesor.
 
Prof. Bogdan Chazan może odwołać się od decyzji prezydent Warszawy o rozwiązaniu z nim umowy - podkreślił w rozmowie z PAP pełnomocnik dyrektora szpitala Jerzy Kwaśniewski. Sam Chazan twierdzi, że wierzący lekarze mogą mieć ograniczany dostęp do stanowisk.

Jak powiedział PAP mec. Kwaśniewski, nie są jeszcze znane wnioski z kontroli stołecznego ratusza w Szpitalu Świętej Rodziny, a procedura przewiduje, że szpital ma prawo odnieść się do tych ustaleń. "Dopiero potem mogą być podstawy do decyzji personalnych prezydenta Warszawy. Jeśli taka decyzja o charakterze dyscyplinarnym wobec prof. Chazana zapadnie, będzie on miał możliwość złożenia odwołania" - podkreślił prawnik, który uważa, że jego klient skorzysta wtedy z drogi odwoławczej.

Na pytanie, czy będzie możliwe, żeby wierzący katolik był lekarzem ginekologiem, prof. Chazan odpowiedział, że być może będzie to możliwe, ale ów katolicki lekarz pracujący jako ginekolog czy dyrektor będzie musiał zostawić swoje sumienie w innym miejscu.

Prof. Chazan ustosunkował się także do odpowiedzi prezydent Gronkiewicz-Waltz na pytanie, czy profesor wróci na swe stanowisko, gdyby Trybunał zakwestionował przepisy dotyczące klauzuli sumienia. Prezydent stolicy stwierdziła, że prawo nie działa wstecz, więc nie wycofa decyzji. Z tą opinią nie zgodził się prof. Chazan. Jego zdaniem, jeżeli Trybunał Konstytucyjny wypowie się negatywnie o tej części ustawy o zawodzie lekarza i dentysty, wówczas prawo zadziała wstecz.

Na stronie internetowej szpitala zamieszczono informację, że do czasu otrzymania na piśmie decyzji prezydent Warszawy wraz z uzasadnieniem oraz do czasu powrotu prof. Bogdana Chazana z urlopu szpital nie będzie udzielał żadnych informacji w sprawie tej decyzji.

Według Kwaśniewskiego prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w publicznych wypowiedziach o prof. Chazanie przesądziła jego winę jeszcze zanim wypowiedziały się w tej sprawie kompetentne organy państwa.

Obejrzyj retransmisję na: http://new.livestream.com/amicusmedia/profchazan

 

« 1 »
TAGI:
 • K.U.
  10.07.2014 22:38
  Chciałabym jeszcze dodać jedną rzecz - lekarze idący na skróty, na łatwiznę promujący in vitro a wyśmiewający naprotechnologię często w cyniczny sposób żerują na sytuacji pacjentek, które bezskutecznie próbują spełnić swoje wielkie pragnienie, jakim jest rodzicielstwo. Słyszałam kiedyś o przypadku, w którym lekarz do pacjentki z poważnymi problemami z utrzymaniem kolejne ciąży powiedział coś w tym duchu: - jak ciąża będzie uszkodzona, to się ją usunie i spróbujemy jeszcze raz... jakby mówił o testowaniu jakiegoś produktu... Na szczęście ta pani nie dała się po raz kolejny naciągnąć i zdecydowała się na adopcję. Niektórzy lekarze inkasują grubą kasę, puszczają ludzi z torbami i okłamują do samego końca, a skuteczne rozwiązanie problemu leży gdzie indziej i jest dużo tańsze.
  doceń 3
 • glucholek
  11.07.2014 08:37
  Bardzo słuszna decyzja, popieram. Nikt nie jest nie zastąpiony. a ten profesor jest już skończony.
  doceń 0
 • kolo
  12.07.2014 00:37
  Ale jakie znaczenie ma tutaj sam sposób zapłodnienia? Czy gdyby to dziecko zostało zapłodnione w sposób naturalny, to coś by to w całej sprawie zmieniło? Tutaj wcale nie chodzi o sposób zapłodnienia jak sugeruje Chazan chcąc zamazać swoja winę...
  Czy Chazan jest Bogiem i ma 100% pewności, że gdyby to dziecko poczęło się w sposób naturalny, to nie miałoby takich wad rozwojowych?
  Gdyby nie in vitro, to wiele małżeństw nie miałoby dzieci... I gdyby nie Chazan, to dziecko i matka nie musiałyby tak bardzo cierpieć.
 • JacekS_66
  15.07.2014 10:50
  Ponieważ spór o Chazana przyjmuje formę sporu ideologicznego, także na skutek mało odpowiedzialnych opinii i ocen hierarchów Kościoła, to stwierdzam, że Prof. Chazan dostosował pacjentkę do swojego sumienia, niszcząc jej wolność sumienia. Klauzula dotyczy mojego a nie cudzego sumienia. Miał słuszne prawo odmówić aborcji ale nie miał prawa blokować wolność pacjentki, poprzez manipulowanie procedurami. Gdyby był świadkiem Jehowy to może zablokowałby transfuzje krwi w całym szpitalu. Taki lekarz nie nadaje się na Dyrektora publicznego szpitala.
  Musimy się zdecydowanie bronić przed dochodzeniem do coraz większych absurdów dających pole do popisu przeróżnym znawcom tematu. Jeszcze chwilę, a ruszy wielka inkwizycja ekskomunika za przestrzeganie prawa w tym kraju ? Non possumus
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama