Nowy numer 25/2018 Archiwum

Włochy: kolejna tragedia z udziałem uchodźców

Zginęło 45 syryjskich i afrykańskich uchodźców, którzy na maleńkiej łodzi uciekali przez morze ku lepszemu życiu.

Trzeba pilnie otworzyć korytarze humanitarne, by położyć kres kolejnym tragediom. Postulat ten zabrzmiał po ostatniej z nich, która dokonał się u wybrzeży Sycylii. Zginęło 45 syryjskich i afrykańskich uchodźców, którzy na maleńkiej łodzi uciekali przez morze ku lepszemu życiu. Na 20-metrowym statku było ponad 300 uchodźców. „Włoska policja szacuje, że tylko na tym jednym transporcie handlarze żywym towarem zarobili prawie milion euro” – mówi lekarz, a zarazem dyrektor regionalny kościelnej Fundacji Migrantes na Sycylii, Mario Affronti.

„Warunki, w jakich ci nieszczęśnicy decydują się na podróż, z każdym dniem stają się coraz bardziej nieludzkie. Handlarze używają rozpadających się łodzi, za sterami których zasiadają przypadkowi ludzie, często są to ci, którzy sami uciekają przed wojną i głodem – mówi Affronti. - Im powierza się stery po to, by uniemożliwić namierzenie sieci przemytników i aresztowanie ich, gdy dotrą do celu podróży. Cały czas apelujemy o otwarcie korytarzy humanitarnych z Egiptu i z Libii, by umożliwić uchodźcom bezpieczne opuszczenie krajów, w których cierpią i są prześladowani. Byłoby to zarazem narzędzie wyrwania tych nieszczęśników z rąk organizacji kryminalnych zajmujących się ich przemytem. Nie możemy zapominać, że ci ludzie są zmuszeni do ucieczki przez warunki w jakich żyją: wojny, biedę, prześladowania”.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama