Nowy numer 24/2018 Archiwum

Golgota to nie piknik

Protestujący usiłowali nie dopuścić do prezentacji bluźnierczego spektaklu Rodriga Garcii w Warszawie.

Do protestów przeciw pokazowi zarejestrowanego na wideo spektaklu „Golgota Picnic” doszło 28 czerwca pod warszawskim TR oraz na placu Defilad, gdzie odbyło się czytanie tekstu pseudosztuki przez aktorów warszawskich teatrów. Interweniowała policja. – Suwerenność artystów nie jest absolutna, nie jest boska, a bluźniercy nigdy nie stworzyli arcydzieła – komentował dla KAI ks. prof. Jan Sochoń, filozof, poeta i publicysta. Wejście do teatru zatarasowało kilkanaście osób, próbując nie wpuścić widzów. – To jest duchowe starcie, ekspiacja. Chcemy powstrzymać lucyferycznego ducha, który tam w środku zaszczepiany jest pewnej elicie, która ogląda ten spektakl. Trzeba na to reagować – mówił Grzegorz Senatorski, uczestnik Krucjaty Różańcowej, której członkowie także uczestniczyli w ekspiacyjnej modlitwie.

Wieczorem przeciwnicy „Golgota Picnic” zebrali się także na placu Defilad. W poprzednich dniach protestowano także przed Ministerstwem Kultury na Krakowskim Przedmieściu. Krytyczny głos w sprawie kontrowersyjnej sztuki zabrały również obydwie warszawskie kurie. „Rozumiejąc prawo artystów do wolnego wyrażania własnych poglądów, apelujemy, by mieli oni świadomość, że posługiwanie się symbolami religijnymi w takim kontekście wywołuje słuszny sprzeciw społeczny” – napisał w komunikacie rzecznik kard. Kazimierza Nycza, ks. Przemysław Śliwiński. Kuria warszawsko-praska z kolei wezwała do modlitw ekspiacyjnych za profanację Męki Chrystusa w bluźnierczym spektaklu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama