Nowy numer 41/2019 Archiwum

Dziś uroczystość Serca Pana Jezusa

Jaki był udział Polski w jej ustanowieniu i jakie sa początki kultu Serca Pana Jezusa? O czym mówi nam ta uroczystość? Piszemy też czy obowiązuje w tym dniu post piątkowy.

Do grona czcicieli Najświętszego Serca Jezusowego należeli m.in. św. Bernard, Bonawentura, Katarzyna ze Sieny czy Franciszek Salezy. Najbardziej znaną pozostaje jednak św. Małgorzata Maria Alacoque. Obok takich praktyk pobożnych jak pierwsze piątki miesiąca, Komunia św. wynagradzająca czy „godzina święta”, Pan Jezus zlecił jej podjęcie starań o ustanowienie w Kościele święta Jego Serca, w piątek po oktawie Bożego Ciała.

Jak mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin, uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa wyraża bardzo istotną prawdę o tym, że Bóg jest miłością.

Liturgiczne święto Boskiego Serca Pana Jezusa, wraz ze Mszą św. i oficjum brewiarzowym, ustanowił w 1765 r. papież Klemens XIII. Był to przywilej tylko dla Polski, dla ówczesnego Królestwa Polskiego i jednej Konfraterni Najświętszego Serca w Rzymie. W ten sposób Stolica Apostolska odpowiedziała na memoriał biskupów polskich z 1764 r.

Z inicjatywy papieża Jana Pawła II w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa obchodzi się również dzień modlitw o świętość kapłanów.

W Polsce centralny ośrodek kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa znajduje się w Krakowie. Jest to bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa, konsekrowana w 1921 r.

W uroczystość NSPJ nie ma postu piątkowego - to ważny dzień, w którym Kościół świętuje. W związku z tym wiernych nie obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych.

Przeczytaj też: W uroczystość NSPJ nie ma postu piątkowego

« 1 »

Zobacz także

 • c-a
  12.06.2015 14:41

  Bardzo dobrze jest zawierzyć własną rodzinę
  Najświętszemu Sercu Jezusa . Wówczas na rodzinę taką spływa obfitość Łask Bożych .
  Widoczne jest to na zewnątrz w ten sposób , że tej rodzinie się szczęści . A niezałatwione
  sprawy zostają załatwione w pomyślny sposób .
  Piszę o tym z własnego doświadczenia .

  doceń 0
 • Wogtek
  12.06.2015 22:45
  Skąd jest zdjęcie obrazu zamieszczone na stronie?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL