Nowy numer 3/2021 Archiwum

Rynki finansowe nie mogą kierować losami narodów

Rynki finansowe nie mogą kierować losami narodów - powiedział papież Franciszek przyjmując uczestników kongresu, zorganizowanego przez Papieską Radę „Iustitia et Pax” nt. inwestowania zaangażowanego społecznie (impact investing), które pomaga zwalczać ubóstwo i nierówności społeczne.

Ojciec Święty wezwał do przywrócenia etyki w „przestrzeń świata finansów”. - Nie możemy już dłużej tolerować tego, że rynki finansowe raczej kierują losami narodów niż zaspokajają ich potrzeby, ani tego, że nieliczni osiągają olbrzymie bogactwa dzięki spekulacjom finansowym, podczas gdy wielu jest bardzo obciążonych ich skutkami - stwierdził papież.

Zauważył, że innowacje technologiczne zwiększyły szybkość transakcji finansowych, ale wzrost ten ma sens tylko wtedy, gdy poprawia się także „zdolność do służby dobru wspólnemu”.

Spekulowanie cenami produktów spożywczych uznał za „skandal, który ma poważne konsekwencje dla dostępu najuboższych do żywności”. Dlatego rządy całego świata powinny bezzwłocznie zaangażować się w rozwijanie międzynarodowych ram dla wspierania rynku inwestycji zaangażowanych społecznie, aby przeciwstawić się „ekonomii wykluczenia i odrzucenia”.

Na zakończenie Franciszek prosił Boga, by pomógł nam nie zapominać o przemijalności dóbr ziemskich i angażować się na rzecz wspólnego dobra z miłością, szczególnie do najuboższych i najsłabszych.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama