Nowy numer 3/2021 Archiwum

Praca, pieniądze, godność

Podczas konferencji "Labor Omnia Vincit" rozmawiano między innymi o godności pracy i wyzwaniach współczesnego rynku.

– Dziękuję za podjęcie tematu niestandardowego, bo wiele mówi się o pracy, ale niewiele o godności pracy – mówił minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz w czasie uroczystego otwarcia konferencji.

Z kolei kard. Stanisław Dziwisz zaznaczył, że to szczególnie aktualna sprawa. – Często młodzi opuszczają rodziny, by pracować na obczyźnie. Ta przymusowa emigracja rodzi pytanie, czy jako społeczeństwo zrobiliśmy wszystko, by temu zapobiec – podkreślał metropolita krakowski. – Młodzi często przez brak pracy albo pracę niskopłatną odkładają decyzję o zawarciu małżeństwa i wydaniu potomstwa. Dlatego to tak istotny temat.

Podczas sympozjum rozmawiano o różnych aspektach pracy. Poruszono kwestie wartości pracy, godności pracownika i pracodawcy. – Praca nie jest tylko rzeczą, ale realnym odniesieniem do innych osób, w tym do Boga – mówił ks. prof. Krzysztof Góźdź. Prof. Karol Klauza podkreślał znaczenie pracy jako elementu duchowości w życiu człowieka. – Zaniknięcie pierwiastka duchowego pracy na rzecz czystego materializmu zaowocowało hekatombą dwóch wojen światowych – mówił. Istotę godności pracy przedstawił ks. dr Marek Leśniak. – Godność wpływa na samoocenę, motywuje do moralnie dobrych zachowań i uodparnia na manipulację – zaznaczył w swoim wystąpieniu.

– Praca, oprócz środków materialnych, daje nam organizację czasu, poczucie bezpieczeństwa i stabilności, satysfakcję, pewność siebie i kontakty społeczne. Pomaga określić naszą tożsamość. Czasem dopiero jej utrata ujawnia, ile nam dawała – mówiła dr Małgorzata Wysocka-Pleczyk, poruszając temat kryzysu w obliczy utraty pracy.

Przedstawiano także różne wyzwania współczesnego rynku pracy, takie jak nowe technologie. Podniesiono temat zatrudniania niepełnosprawnych, zestawiono młodość z doświadczeniem, dyskutowano o przyszłości pokolenia "Y".

W czasie konferencji rozmawiano też o praktycznych aspektach łączenia pasji z zarabianiem pieniędzy, wyboru zawodu i znaczeniu wolontariatu w przyszłej karierze zawodowej. Uczestnicy spotkania mogli także wziąć udział w "czacie na żywo" z ministrem Kosiniakiem-Kamyszem i porozmawiać o nowych perspektywach na rynku pracy dla młodych.

Nie zabrakło paneli dyskusyjnych. Do tematu chrześcijańskiego etosu pracy i sensu pracy w świadomości górali wprowadził zebranych prof. Stanisław Hodorowicz, senator RP. Rozmawiano także o etyce pracy i moralności.

Konferencję zakończyły warsztaty praktyczne. – Ten warsztat ma charakter dynamiczny. Pokazuje, jak nasze doświadczenia życiowe mogą wpłynąć na przyszłą karierę – powiedziała prowadząca jeden z nich Ewa Bodzińska-Guzik z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Instruktorka podkreśliła, że często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele umiejętności dają nam zwykłe życiowe doświadczenia.

Konferencja została zorganizowana przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. S. Staszica, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Duszpasterstwo "Talent", Fundację "Talitha Cum" oraz Wojewódzki Urząd Pracy, a odbyła się w budynkach AGH.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama