Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dlaczego nie reagujecie?

Młodzi katolicy protestują przeciw planom wystawienia bluźnierczego spektaklu. I zapraszają na Mszę św. oraz nabożeństwo wynagradzające.

Zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej wystosował oświadczenie, w którym protestuje przeciw planom wystawienia bluźnierczego spektaklu „Golgota Picnic” w ramach Malta Festival Poznań.

„Sztuka ta w rażący sposób narusza uczucia religijne chrześcijan, wypaczając historię Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa, obrażając krzyż, będący dla nas symbolem zbawienia i wprowadzając w historię Golgoty sceny podobne produkcjom pornograficznym” – piszą przedstawiciele poznańskiego KSM. Wyrażają sprzeciw, „by tego typu inicjatywy były częścią festiwalu, realizowanego ze środków publicznych”. Przypominają, że Malta Festival w 50 proc. jest finansowany z dotacji udzielonej przez Prezydenta Miasta Poznania, a także dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz spółki Skarbu Państwa.

Autorów oświadczenia niepokoi brak reakcji ze strony władz miasta i samorządu, i to w obliczu licznych protestów. Powołują się na fakt, że ponad 54 400 osób podpisało petycję przeciw planom wystawienia spektaklu, a także na protest przed urzędem miasta 6 czerwca i sprzeciw ruchów katolickich oraz posłów.

„Skoro intencją festiwalu ani artysty nie jest naruszanie niczyich uczuć, ani obrażanie czyichkolwiek przekonań religijnych, to nie rozumiemy, dlaczego mimo protestów nie zrezygnują Państwo z wystawienia sztuki” – piszą przedstawiciele KSM, dodając, iż zachodzi podejrzenie, że dojdzie do obrazy uczuć religijnych. Pytają zatem, czy bluźnierczy spektakl nie jest „tylko próbą wzbudzenia zainteresowania mediów festiwalem poprzez kontrowersje i skandal związany ze spektaklem”.

Przedstawiciele KSM zapraszają wszystkich na piątek 27 czerwca (w dniu planowanej premiery spektaklu) do udziału w obchodach Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Eucharystia zostanie odprawiona w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana na Jeżycach w Poznaniu (ul. Kościelna 5) o godz. 18:00. Słowo wygłosi Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. Po zakończeniu Mszy świętej ulicami miasta przejdzie procesja Eucharystyczna. Na pl. im. A. Mickiewicza odbędzie się nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, połączone z modlitwą za organizatorów skandalicznej sztuki o zaprzestanie praktyk bluźnierczych, które mają być jej częścią.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama