Tradycją Kościoła gdańskiego stało się wieczorne czuwanie wspólnot, ruchów i stowarzyszeń katolickich w kościołach stacyjnych położonych w pobliżu bazyliki mariackiej.
W wigilię Zesłania Ducha Świętego uroczystej Mszy świętej przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. W koncelebrze uczestniczyli biskup senior Tadeusz Gocłowski, biskup pomocniczy Wiesław Szlachetka oraz ponad stu kapłanów z terenu całej archidiecezji. Eucharystia miała charakter dziękczynny za kanonizację papieży Jana XXIII oraz Jana Pawła II. – Dziękujemy dziś w szczególny sposób za to, że pomorską ziemię dwukrotnie, w roku 1987 i 1999, nawiedził święty Jan Paweł II – mówił w homilii metropolita gdański.
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, nawiązując do lednickich spotkań młodzieży, zaapelował do zgromadzonych młodych ludzi w bazylice. – Brońcie krzyża (...), brońcie tożsamości chrześcijańskiej, społecznej i kulturowej. Brońcie świętości ludzkiego życia. Dbajcie o język polski, wolny od przekleństw i wulgaryzmów. Brońcie wiary i przyznawajcie się do niej – wzywał. – Wiatr rozwiewa plewy, ale ziarno zostaje. I my chcemy być tym ziarnem – dodał. Data uroczystości zbiegła się w czasie z 15. rocznicą beatyfikacji gdańskich męczenników. Metropolita gdański podziękował za wyniesienie do chwały błogosławionych męczenników pomorskiej ziemi: s. Alicji Kotowskiej, zmartwychwstanki, męczennicy piaśnickiej Golgoty Pomorza, ks. Mariana Góreckiego, ks. Bronisława Komorowskiego, ks. Franciszka Rogaczewskiego, męczenników obozu Stutthof, ks. kmdr ppor. Władysława Miegonia, kapelana gdyńskich marynarzy, męczennika Dachau.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się