Nowy numer 3/2021 Archiwum

Komorowski dziękuje Kościołowi

Prezydent Bronisław Komorowski w niedzielę podziękował polskiemu Kościołowi za "wielkie zasługi dla wolności Polski". Przypomniał zasługi papieża Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Prezydent w niedzielę w Święto Dziękczynienia wziął udział w mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Po nabożeństwie zasadził przed kościołem "Dąb Wolności".

"To okazja do podziękowania, kierowanego za zasługi historyczne i współczesne dla polskiego Kościoła. Mogliśmy dzisiaj połączyć 25 rocznicę wolności Polski z wdzięcznością za naukę, życie, działanie prymasa tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II na rzecz wolności i jej kształtu" - powiedział po uroczystości Komorowski.

"Serdecznie dziękuję za wszystkie wielkie zasługi dla wolności Polski, które poniósł Kościół przez tak trudny okres, za udział w organizowaniu polskiej wolności, który w dalszym ciągu jest niesłychanie ważny, aktualny i za który trzeba być wdzięcznym" - podkreślił prezydent.

W niedzielę obchodzone jest VII Święto Dziękczynienia; w tym roku poświęcone dziękczynieniu za kanonizację Jana Pawła II i 25-leciu odzyskaniu przez Polskę wolności.

W Święto Dziękczynienia w parafiach na terenie całej Polski jest prowadzona także zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

Święto Dziękczynienia, które jest obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca, zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza. Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp. 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama