GN 2/2021 Archiwum

Separatyści uwolnili obserwatorów OBWE?

Samozwańczy mer Słowiańska na wschodniej Ukrainie Wiaczesław Ponomariow poinformował w niedzielę o uwolnieniu czterech obserwatorów OBWE, jednak organizacja dotychczas tego nie potwierdziła.

"W chwili obecnej nie ma u nas obserwatorów OBWE. Wszyscy, którzy zostali zatrzymani w ubiegłym tygodniu, zostali uwolnieni" - powiedział agencji Interfax.

OBWE oświadczyła ze swej strony, że zatrzymani w Słowiańsku obserwatorzy nie skontaktowali się dotąd ze swymi zwierzchnikami. "Nie mamy łączności z naszymi przedstawicielami" - podano.

W czwartek Ponomariow powiedział, że jego ludzie zatrzymali obserwatorów, którzy są "cali i zdrowi" i wkrótce będą na wolności. Nie przedstawił żadnych warunków ich uwolnienia.

OBWE utraciła w czwartek, 29 maja, kontakt z czteroosobową grupą - obserwatorami i ich ukraińskim tłumaczem. Obserwatorzy zostali zatrzymani przez uzbrojonych mężczyzn w Siewierodoniecku, około 100 km na północ od Ługańska.

OBWE od 26 maja nie ma też kontaktu z jedną z grup swoich obserwatorów w obwodzie donieckim. Ekipa składa się z czterech osób - Estończyka, Szwajcara, Turka i Duńczyka.

OBWE wysłała obserwatorów na Ukrainę pod koniec marca. Obecnie misja liczy ok. 280 osób, w tym 198 cywilnych obserwatorów z 41 krajów członkowskich OBWE.

Na początku maja separatyści na wschodzie Ukrainy uwolnili grupę obserwatorów wojskowych z krajów OBWE, przetrzymywanych ponad tydzień w Słowiańsku. Wśród wojskowych był polski oficer.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama