GN 3/2019 Archiwum

Rozstrzygnięto konkurs na pomnik prymasa Hlonda

Rozstrzygnięto konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny na pomnik prymasa Augusta Hlonda (1881-1948) w Katowicach. Koszt przedsięwzięcia wyniesie ok. 500 tys. zł. Wzniesiony zostanie w centrum miasta w pobliżu wydziału teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Na konkurs, ogłoszony w lutym przez Urząd Miasta w Katowicach wpłynęło 20 prac z całego kraju. Zwycięzcami zostali, jak poinformowała w piątek wiceprezydent Katowic Krystyna Siejna, autorzy projektu z Torunia - Zbigniew Mikielewicz i Przemysław Dudziuk. Nagroda za najlepszą pracę wynosi 35 tys. zł.

Według zwycięskiego projektu rzeźba przedstawia prymasa Augusta Hlonda (w pozycji siedzącej); razem z postumentem pomnik ma pięć metrów wysokości i podstawę 1,4 m na 2 m. Wykonany zostanie z jasnego, drobnoziarnistego piaskowca hiszpańskiego.

Siejna dodała, że jury brało m.in. pod uwagę nie tylko sam wygląd pomnika, ale to jak on wpisuje się w przestrzeń miejską zagospodarowaną m.in. monumentalnymi obiektami.

Pomnik zostanie usytuowany w centrum Katowic, u zbiegu ulic Jordana i Wita Stwosza, w sąsiedztwie wydziału teologicznego Uniwersytetu Śląskiego oraz Archikatedry Chrystusa Króla.

Kardynał August Hlond urodził się na granicy Brzęczkowic i Mysłowic w 1881 r. Był wychowankiem salezjanów, ukończył studia w Rzymie. Po złożeniu ślubów zakonnych, a potem kapłańskich, po pierwszej wojnie światowej organizował kościół katolicki na polskim Górnym Śląsku - najpierw jako administrator apostolski, a potem pierwszy biskup diecezji katowickiej.

Utworzył w Katowicach kurię, kapitułę i sąd biskupi. Zdecydował o utworzeniu śląskiego seminarium duchownego z siedzibą w Krakowie. Powołał też do życia istniejący do dziś tygodnik "Gość Niedzielny". W połowie 1926 r. został arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim; mianowany prymasem Polski stanął na czele kościoła katolickiego w Polsce.

Po wybuchu II wojny światowej kardynał przebywał na uchodźstwie najpierw w Rzymie, potem we Francji. W Rzymie przygotował dwa obszerne raporty o sytuacji kościoła w okupowanej Polsce. Pod koniec wojny został aresztowany przez Niemców. Po powrocie do kraju utworzył administrację kościelną na ziemiach zachodnich i północnych, przyczyniając się do ich integracji z resztą kraju. Zmarł 22 października 1948 r. w Warszawie, na swego następcę wyznaczając Stefana Wyszyńskiego. Od 1992 r. trwa jego proces beatyfikacyjny.

W 2013 roku obchodzono 65. rocznicę jego śmierci. Rok ten również - decyzją radnych Sejmiku Woj. Śląskiego - był w regionie Rokiem Augusta kardynała Hlonda.

« 1 »

Zobacz także

 • Do Redakcji
  16.05.2014 19:07
  Zmarł Marek Nowakowski. Może by jakąś notkę o tym (O śp. T. Różewiczu było szybko i sporo...)
  doceń 0
 • Roman_Lekapenos
  16.05.2014 22:43
  Mam nadzieję, że ten proces beatyfikacyjny umrze śmiercią naturalną. Błogosławiony Prymas Hlond to byłby absolutny skandal.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy