Jednoznaczne odpowiedzi są czasem najtrudniejsze. Kandydatom do PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO zadaliśmy pytania dotyczące ich światopoglądu.
W niedzielę 25 maja pójdziemy do urn, żeby wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wybierzemy 51 deputowanych, którzy reprezentować będą Polskę na forum Unii Europejskiej. Nasz kraj podzielony jest na 13 okręgów wyborczych. Dwa z nich obejmują diecezję łowicką. Jest to okręg nr 5, do którego należą 4 miasta na prawach powiatu i 29 powiatów województwa mazowieckiego, w tym gostyniński, sochaczewski, żyrardowski i grójecki, oraz okręg nr 6, którym jest całe województwo łódzkie.
Kandydatom z pierwszych miejsc list wyborczych 6 ugrupowań: Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, Polski Razem Jarosława Gowina oraz Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego zadaliśmy dwa pytania: „Czy jest Pani/Pan za całkowitą ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci?” i „Czy dla Pani/Pana małżeństwo to tylko i wyłącznie związek kobiety i mężczyzny?”. Prosiliśmy, żeby odpowiedź była jednoznaczna: tak lub nie. Skomplikowana ordynacja wyborcza sprawia, że do europarlamentu dostaną się tylko ci kandydaci, których komitety wyborcze uzyskają 5 proc. poparcia w skali kraju (8 proc. w przypadku koalicji). Według sondażu IBRIS Homo Homini, przygotowanego dla „Rzeczpospolitej”, RMF FM i portalu interia.pl, próg wyborczy z partii wymienionych w tabelkach przekroczą tylko cztery. Są to: PiS, PO, PSL i Nowa Prawica. Sondaż przeprowadzono między 16 a 23 kwietnia.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się