Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Stan klęski żywiołowej w Chile

Prezydent Chile Michelle Bachelet ogłosiła w środę stan klęski żywiołowej w dwóch regionach na północy kraju, najbardziej dotkniętych potężnym trzęsieniem ziemi, do którego doszło w nocy z wtorku na środę czasu polskiego. W wyniku wstrząsów zginęło pięć osób.

"Ogłaszam stan klęski żywiołowej w regionach Arica i Tarapaca" - powiedziała Bachelet kilka minut przed podpisaniem dekretu w tej sprawie w pałacu prezydenckim La Moneda. W najbliższych godzinach szefowa państwa uda się wraz z kilkoma ministrami na obszary dotknięte kataklizmem.

Dzięki dekretowi całą operacją ratunkową kieruje wojsko. Jak zauważa agencja EFE, w przeciwieństwie do trzęsienia ziemi sprzed czterech lat władze natychmiast podjęły decyzję o ogłoszeniu stanu klęski żywiołowej, by to siły zbrojne pilnowały porządku w zagrożonych regionach, co ma zapobiec rabunkom.

W lutym 2010 roku opozycja krytykowała Bachelet, gdyż podpisała ona dekret dopiero dwa dni po katastrofie, gdy odnotowano już poważne straty.

Według amerykańskich służb geologicznych (USGS) wstrząsy o sile 8,2 w skali Richtera wystąpiły we wtorek o godz. 20.46 czasu lokalnego (godz. 1.46 czasu polskiego w środę) u północnych wybrzeży Chile. Epicentrum znajdowało się pod dnem oceanu w odległości ok. 99 km na północny zachód od Iquique, który jest głównym portem Chile służącym do eksportu rudy miedzi. Po głównym wstrząsie nastąpiło co najmniej 20 wstrząsów wtórnych, z których większość miała siłę ponad 5 w skali Richtera. Jak podało chilijskie MSW, w wyniku kataklizmu w miastach Iquique i Alto Hospicio zginęło co najmniej pięć osób. Doznały one zawałów serca lub zostały pogrzebane pod gruzami.

Władze Chile kilka minut po wstrząsach zarządziły prewencyjną ewakuację ludności z północnego wybrzeża. Ostrzeżenie przed tsunami ogłoszono dla całego zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej i Środkowej, a także dla Hawajów. Według chilijskich władz fale tsunami dotarły do wybrzeży po ok. 45 minutach i miały ponad 2 metry wysokości. Nie wyrządziły one jednak większych szkód. Tsunami dotarło również do wybrzeży Peru.

Jak poinformowała prezydent Bachelet, w szkołach na północy Chile odwołano lekcje. "Bilans strat będzie w pełni znany w najbliższych godzinach, gdy w świetle dziennym będzie można przyjrzeć się dotkniętym obszarom" - oświadczyła.

Ulice w centrum Iquique, oddalonego o ok. 1850 km na północ od Santiago, są zasypane szkłem z rozbitych okien w pobliskich domach. Zniszczone zostały też niektóre budynki z cegły. Drogi są zablokowane, m.in. z powodu osunięć ziemi.

Minister spraw wewnętrznych Chile Rodrigo Penalillo poinformował, że z zakładu karnego dla kobiet w Iquique uciekło 300 osadzonych; 26 z nich wkrótce złapano.

Wstrząsy uszkodziły wieżę kontroli lotów w Iquique. Anulowano wszystkie loty z i do tego miasta oraz do dwóch innych największych miast na północy kraju - Arica i Antofagasta.

Chile położone jest w rejonie aktywnym sejsmicznie i co pewien czas występują tam trzęsienia ziemi. Wstrząsy o sile 8,8 w lutym 2010 roku spowodowały śmierć ponad 500 osób i zniszczyły ponad 220 tys. domów.

Najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na świecie, miało siłę 9,5 w skali Richtera i również wydarzyło się w Chile. W tym kataklizmie, który wystąpił w 1960 roku, zginęło ponad 5 tys. ludzi. W ciągu ostatnich 60 lat w trzęsieniach ziemi w Chile śmierć poniosło prawie 41 tys. ludzi.

Czytaj również: Potężne trzęsienie ziemi w Chile

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama