Nowy numer 25/2018 Archiwum

Potężne trzęsienie ziemi w Chile

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku trzęsienia ziemi o sile 8,2 w skali Richtera, które wystąpiło we wtorek wieczorem lokalnego czasu u północnych wybrzeży Chile - podało chilijskie MSW. Po wstrząsach nastąpiło tsunami; fale miały wysokość ok. 2 m.

Władze Chile zarządziły we wtorek wieczorem prewencyjną ewakuację ludności z całego wybrzeża. Ewakuację południowej części swojego wybrzeża zarządziły władze Peru.

Ostrzeżenie przed tsunami ogłoszono dla całego zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej i Środkowej, a także dla Hawajów. Według chilijskiej marynarki wojennej, fale tsunami dotarły do wybrzeży po ok. 45 minutach i miały ok. 2 metrów. Nie wyrządziły one jednak większych szkód. Tsunami dotarło również do wybrzeży Peru.

Napłynęły jedynie informacje o lawinach kamieni spowodowanych przez wstrząsy, które zablokowały kilka lokalnych dróg utrudniając ewakuację ludności.

Wstrząsy były wyraźnie odczuwalne w stolicy Boliwii - La Paz, która oddalona jest o 470 km od epicentrum, oraz w Peru, gdzie zakołysały się wysokie budynki.

Według amerykańskich sużb geologicznych (USGS) wstrząsy wystąpiły o godz. 20.46 czasu lokalnego (1.46 czasu polskiego w środę) i były bardzo płytkie, co dodatkowo zwiększyło ich siłę oddziaływania. Epicentrum znajdowało się na głębokości 10 km pod dnem oceanu w odległości ok. 99 km na północny zachód od Iquique, który jest głównym portem Chile służącym do eksportu rudy miedzi. Chile jest największym na świecie eksporterem tego surowca.

Pobliskie kopalnie rudy miedzi nie przerwały pracy. Koncerny miedziowe Codelco i BHP Billiton poinformowały, że nie było strat.

Po głównym wstrząsie nastąpiła seria wstrząsów wtórnych, z których najsilniejszy miał 6,2 w skali Richtera. Sejsmolodzy ostrzegają, że należy spodziewać się dalszych. Rejon północnych wybrzeży Chile jest wyjątkowo często nawiedzany przez trzęsienia ziemi. Tylko w ciągu ostatnich 2 tygodni zarejestrowano tam kilkanaście wstrząsów.

Chile położone jest w rejonie aktywnym sejsmicznie i co pewien czas występują tam trzęsienia ziemi. Wstrząsy o sile 8,8 w 2010 r. spowodowały śmierć ponad 500 osób i zniszczyły ponad 220 tys. domów.

Najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na świecie, miało siłę 9,5 w skali Richtera i również wydarzyło się w Chile. W tym kataklizmie, który wystąpił w 1960 r., zginęło ponad 5 tys. ludzi.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama