Nowy numer 20/2022 Archiwum

Szkoły wolne od gender – program ruszył

Pierwsze certyfikaty przyznane – MEN zastrasza dyrektorów, "Wyborcza" szaleje.

Ruszyła kampania „Szkoła Przyjazna Rodzinie”. Przyznanie szkole certyfikatu o takiej nazwie jest dla rodziców komunikatem, że w tej placówce dzieciom i młodzieży nie zagraża m.in. genderowa indoktrynacja. Rodzice mogą być spokojni, że tu wychowuje się ich potomstwo do miłości, wierności i odpowiedzialności. W takiej szkole dzieci nie będą poddawane propagandzie kwestionującej na przykład tak podstawowe prawdy jak ta, iż małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety.

Szkoła, która weźmie udział w projekcie, otrzyma gotowe programy edukacyjne i fachową pomoc specjalistów.

W Dniu Świętości Życia nadano 20 pierwszych certyfikatów. W uroczystości, odbywającej się w Zespole Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w podwarszawskiej Zielonce, wzięli m.in. udział abp Henryk Hoser i starosta wołomiński Piotr Uściński, od dawna zaangażowany w działalność prorodzinną.

Decyzje o nadaniu certyfikatu „Szkoły Przyjaznej Rodzinie” podejmuje Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Jego prezes Jacek Sapa powiedział serwisowi gosc.pl, że projekt jest adresowany do szkół w całej Polsce. Pierwsze certyfikaty zostały rozdane w ramach programu pilotażowego, dlatego informacje na ten temat nie były jeszcze rozsyłane do większej liczby szkół. Zainteresowanie jest jednak bardzo duże. Tak duże, że Ministerstwo Edukacji Narodowej poczuło się tą akcją zaniepokojone. Minister Joanna Kluzik-Rostkowska zleciła mazowieckiemu kuratorowi zbadanie zasad, na podstawie których dyrektorzy szkół z powiatu wołomińskiego podpisują deklaracje przystąpienia do programu „Szkoła Przyjazna Rodzinie”.

– To próba odstraszenia dyrektorów szkół od przyłączenia się do programu – uważa Jacek Sapa. Zapowiada wniosek do premiera o odpowiedź, jakie są podstawy działania MEN. – Kuratorium, naszym zdaniem, nadużywa swoich kompetencji – mówi.

Dzięki reakcji MEN i sekundującej mu „Gazety Wyborczej” informacja o programie rozeszła się po kraju, powodując wielkie zainteresowanie szkół, które zaczęły zgłaszać chęć uzyskania certyfikatu. W tej sytuacji Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny rozważa przyspieszenie realizacji projektu w skali ogólnokrajowej.

Podmioty zainteresowane uzyskaniem certyfikatu „Szkoły Przyjaznej Rodzinie” mogą kierować zgłoszenia na adres: biuro@centrumzyciairodziny.org.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze