GN 22/2020 Archiwum

Szkoły wolne od gender – program ruszył

Pierwsze certyfikaty przyznane – MEN zastrasza dyrektorów, "Wyborcza" szaleje.

Ruszyła kampania „Szkoła Przyjazna Rodzinie”. Przyznanie szkole certyfikatu o takiej nazwie jest dla rodziców komunikatem, że w tej placówce dzieciom i młodzieży nie zagraża m.in. genderowa indoktrynacja. Rodzice mogą być spokojni, że tu wychowuje się ich potomstwo do miłości, wierności i odpowiedzialności. W takiej szkole dzieci nie będą poddawane propagandzie kwestionującej na przykład tak podstawowe prawdy jak ta, iż małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety.

Szkoła, która weźmie udział w projekcie, otrzyma gotowe programy edukacyjne i fachową pomoc specjalistów.

W Dniu Świętości Życia nadano 20 pierwszych certyfikatów. W uroczystości, odbywającej się w Zespole Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w podwarszawskiej Zielonce, wzięli m.in. udział abp Henryk Hoser i starosta wołomiński Piotr Uściński, od dawna zaangażowany w działalność prorodzinną.

Decyzje o nadaniu certyfikatu „Szkoły Przyjaznej Rodzinie” podejmuje Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Jego prezes Jacek Sapa powiedział serwisowi gosc.pl, że projekt jest adresowany do szkół w całej Polsce. Pierwsze certyfikaty zostały rozdane w ramach programu pilotażowego, dlatego informacje na ten temat nie były jeszcze rozsyłane do większej liczby szkół. Zainteresowanie jest jednak bardzo duże. Tak duże, że Ministerstwo Edukacji Narodowej poczuło się tą akcją zaniepokojone. Minister Joanna Kluzik-Rostkowska zleciła mazowieckiemu kuratorowi zbadanie zasad, na podstawie których dyrektorzy szkół z powiatu wołomińskiego podpisują deklaracje przystąpienia do programu „Szkoła Przyjazna Rodzinie”.

– To próba odstraszenia dyrektorów szkół od przyłączenia się do programu – uważa Jacek Sapa. Zapowiada wniosek do premiera o odpowiedź, jakie są podstawy działania MEN. – Kuratorium, naszym zdaniem, nadużywa swoich kompetencji – mówi.

Dzięki reakcji MEN i sekundującej mu „Gazety Wyborczej” informacja o programie rozeszła się po kraju, powodując wielkie zainteresowanie szkół, które zaczęły zgłaszać chęć uzyskania certyfikatu. W tej sytuacji Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny rozważa przyspieszenie realizacji projektu w skali ogólnokrajowej.

Podmioty zainteresowane uzyskaniem certyfikatu „Szkoły Przyjaznej Rodzinie” mogą kierować zgłoszenia na adres: biuro@centrumzyciairodziny.org.

« 1 »
 • SpinningUni
  28.03.2014 18:24
  Ha! Nareszcie! Wreszcie komuś chciało się wyjść z DODATNIĄ akcją zamiast tylko UJEMNIE straszyć genderem. Narzekać każdy umie, ale pokazać jakąś pozytywną, budującą alternatywę to już nie. Brawo dla organizatorów akcji.
  (swoją drogą przydałoby się coś takiego w sprawie aborcji- połowę energii włożonej w podkreślanie jaki to straszliwy grzech i morderstwo powinno się włożyć w tworzenie organizacji które pomagałyby finansowo/psychologicznie/prawnie i socjalnie matkom zastanawiającym się nad usunięciem dziecka)
 • Kopyrda
  29.03.2014 18:06
  Do Ksiegowej:
  Plec mozna wybrac. Z czego nie wynika, ze ludzie ja wybieraja. Ale zdarzaja sie wyjatki - na ogol uwarunkowane biologicznie.
  doceń 0
 • Andrzej
  30.03.2014 00:20
  Certyfikat "Szkoły przyjaznej rodzinie" powinien być w każdej polskiej szkole. Nie posyłał bym dzieci do szkoły nie posiadającej takiego certyfikatu. Pomysł bardzo dobry, zachęcam szkoły do uzyskiwania certyfikatu jak też rodziców o wymaganie od szkoły jego posiadania.
  doceń 1
 • fifi
  30.03.2014 10:22
  Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, to nie "podstawowa prawda", ale aktualny stan prawny.
  Zlecenie przez ministerstwo kuratorowi zbadanie zasad jest odstraszaniem? Ale gdyby podobną akcję organizowała Lambda, albo jakieś stowarzyszenie feministyczne, to takie samo zachowanie ministry byłoby już czymś zbyt delikatnym.
  Poproszę, aby Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny podało jak finansowany jest program.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama