Nowy numer 42/2019 Archiwum

Łosie pod ostrzałem

Liczba łosi w naszych lasach w ciągu ostatniej dekady wzrosła siedmiokrotnie. Myśliwi domagają się zniesienia zakazu strzelania do tych zwierząt - informuje "Metro".

W 2001 r. na wniosek myśliwych Ministerstwo Środowiska wprowadziło moratorium na odstrzał łosi. Groziło im wyginięcie. Populacja liczyła zaledwie 2 tys. sztuk. Wstrzymanie odstrzałów przyniosło skutek - dziś mamy prawie 14 tys. tych zwierząt.

Według myśliwych to za dużo. Jak przekonują, łosie wychodzą z lasów, niszcząc uprawy, a także spacerują po drogach, stanowiąc śmiertelne zagrożenie dla kierowców. Dlatego myśliwi starają się w Ministerstwie Środowiska o zniesienie zakazu odstrzałów.

"Plan jest taki, by moratorium zostało zniesione już od początku nadchodzącego sezonu łowieckiego, czyli od 1 kwietnia" - potwierdza Krzysztof Geras z Polskiego Związku Łowieckiego. Zakaz miałby zostać zniesiony głównie we wschodnich rejonach Polski, gdzie żyje 90 proc. całej populacji łosia.

Paweł Mikusek, rzecznik Ministerstwa Środowiska mówi, że urzędnicy muszą najpierw przeprowadzić dokładny przegląd liczebności nie tylko łosi, ale także innych zwierząt leśnych. Liczby te mają być znane do połowy roku.

« 1 »

Zobacz także

 • dygresja
  27.02.2014 09:42

  "RZ":
  "Będzie pomnik poległych na misjach wojskowych.
  Budowa pomnika ma się zakończyć do grudnia tego roku. W całości sfinansuje go resort obrony. Pomnik wraz z aranżacją przestrzenną, czyli oświetleniem i okalającym go murem, ma kosztować 1,3 mln zł."

 • ses
  27.02.2014 20:43
  Łoś jest smaczny i zdrowy, polecam
  doceń 0
 • eko
  27.02.2014 23:53
  Ja widziałem łosia dwa razy. Raz w niewielkiej odległości od maski mojego samochodu. Łoś mógł się usprawiedliwić w razie ewentualnego wypadku, że był u siebie w domu tzn. w lesie, gdzie zakłóciłem mu spokój. I tu z łosiem się bym zgodził :-) A na wjazd do lasu to przepustkę miałem, bo to było w celach naukowych - badania nad roślinkami :-)

  Myślę, ze łosie to sympatyczne zwierzaki i szkoda do nich strzelać. Nad Biebrzą żyje populacja łosi odmienna genetycznie od pozostałych łosi w Polsce. Ciekawe dlaczego tak jest?
  doceń 1
 • MacBlacker
  01.03.2014 11:48
  Domagam się zniesienia prawa zakazującego strzelania do... myśliwych!!!!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL