Nowy numer 42/2019 Archiwum

"Konsystorz miał być o rodzinie, był tylko o rozwodnikach"

Konsystorz, który miał się zająć duszpasterstwem rodzin i stanowić wprowadzenie do synodu biskupów o tej samej problematyce, skupił się wyłącznie na sytuacji rozwodników żyjących w związkach niesakramentalnych. Praktycznie nie było innych tematów – przyznaje kard. Philippe Barbarin z Lyonu.

O wielomilionowych demonstracjach w obronie rodziny, które w ubiegłym roku odbywały się we Francji, nie wspomniano na przykład ani słowem – przyznaje prymas Galii.

„80 czy nawet 90 procent wystąpień dotyczyło tematu rozwiedzionych, którzy zawarli nowy związek. Bo jest to dziś temat najtrudniejszy i najboleśniejszy" – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Barbarin. "Nie wystarczy powiedzieć: jestem rygorystą czy jestem laksystą. Takie postawienie sprawy powoduje impas w dzisiejszej dyskusji. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że dwie rzeczy są pewne: słowo prawdy, które przekazuje nam Biblia, i miłość Boga do wszystkich ludzi, bez względu na ich sytuację. Dlatego jeśli zajmiemy się wyłącznie regułami i powiemy, że to, co było do tej pory zakazane, odtąd jest dozwolone, to popadniemy w absurd. Bo Kościół może wprowadzać zmiany w sprawach nieistotnych. Jeśli jednak coś opiera się bezpośrednio na słowie Bożym, to nie da się nic zmienić. Dlatego trzeba potraktować tę sprawę naprawdę głęboko i pokazać ludziom, że jest to wyzwanie dla ich wolności, a nie jakieś reguły, które się im narzuca. I odpowiadając w sposób wolny na to słowo Boże, dadzą piękne świadectwo, a ich miłość na tym zyska”.

« 1 »

Zobacz także

 • aaalina
  25.02.2014 09:09
  Wiecie co, uważam, że nie należy usprawiedliwiać czyichś wyborów. Ludzie nie potrafia mówić NIE, nie potrafią mówić STOP, ida na łatwiznę po prostu! A potem żale do KK jacy to biedni są. Znam dziewczynę, która związała się z rozwodnikiem mającym już żonę po ślubie kościelnym. Gdyby od początku moja koleżanka stała na jasnym stanowisku (jak katolik powinien stać), że to nie dla niej i tabu, to już w początkowej fazie znajomości powinna powiedzieć STOP, nie spotykać sie z tą osobą - ale nie zrobiła tego. Jaki jest efekt, wszyscy wiemy. Sama chciała-sama ma, nie żal mi jej.
  doceń 11
 • Halina
  25.02.2014 13:14
  Czy ten kolejny sygnał z Watykanu (od najbliższych współpracowników papieża) to nic nie znacząca sprawa? Czy nadal będziemy sobie wmawiali, że nic się w Kościele nie dzieje?
  Od pamiętnej wypowiedzi papieża z samolotu z Rio wiadomo o przygotowywanych zmianach rozmywających albo "okrążających" doktrynę w sprawie etyki życia seksualnego.
  Ale media katolickie są na to głuche. Wolą karmić katolików opowieściami o skromnym i medialnym Franciszku.
  Proszę o artykuły, wywiady z polskimi pasterzami, teologami dotyczące tej sprawy. Nie jestem uspokojona zapewnieniami, że doktryny nie można zmienić. Po co więc te dyskusje? Dlaczego kardynałowie dyskutowali tylko o rozwodnikach w ponownych związkach? Co się dzieje w Kościele?

  doceń 16
 • Jan
  25.02.2014 16:51
  ludzie żyjący w ponownych związkach.rozwiedzeni -to naprawdę jest poważny problem w kościele i pytam się jak długo jeszcze będzie się to zamiatało pod dywan bądź udawało że problem nie istnieje że to nie większość lecz tylko margines wierzących.tysiące rozwodów i kolejne tysiące ludzi wchodzących w ponowne związki.to są trudne sprawy ale to dotyczy już ogromnej rzeszy ludzi chodzących do kościoła.
 • saherb
  26.02.2014 01:52
  Ciągle mówi się o osobach rozwiedzionych w ponownych związkach, a nikt nie mówi o osobach samotnych, którzy nie mogą sobie ułożyć życia z inną osobą, a którzy bardzo cierpią z tego powodu i mają wiele problemów z tym związanych. Osoby rozwiedzione są "głaskane po głowie", a ich problemy mają na własne życzenie. Tymczasem osoby samotne nie mają znikąd pomocy, a ich problemy są niezawinione i dlatego cierpią podwójnie.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL