Nowy numer 11/2019 Archiwum

Pochowano Polaka, obrońcę Majdanu

W obwodzie winnickim pochowano Leona Polańskiego.

Leon Polański na ochotnika zgłosił się do Samoobrony Majdanu, od grudnia 2013 r. służył w sotni barskiej. 

Przez wiele lat pracował w Żmerynce, jako kolejarz, później wyjechał do Kijowa, gdzie ostatnio mieszkał i pracował. Zginął zastrzelony w czarny czwartek 20 lutego, najbardziej krwawy dzień protestów. Został pochowany na cmentarzu katolickim w tej miejscowości. Pozostawił żonę i dwójkę małych dzieci.

W uroczystości uczestniczyło ponad 400 osób, w tym także koledzy z jego sotni. Wcześniej otwarta trumna z ciałem zastrzelonego Polaka, obrońcy Majdanu, została przeniesiona przez Żmerynkę, rejonowe miasto położone nieopodal Winnicy, duże skupisko ludności polskiej.

Polański był obywatelem Ukrainy, polskiej narodowości. Według informacji, jakie otrzymałem w Konsulacie RP, miał ok. 39 lat. W jego pogrzebie uczestniczyło także dwóch konsuli RP z Kijowa. Liturgii przewodniczył oblat o. Rafał. Według niesprawdzonych jeszcze informacji, na Majdanie miał zginąć jeszcze jeden Polak, pochodzący z rejonu Chmielnickiego. Polacy z Podola i centralnej Ukrainy od początku wspierali Majdan i grupa spośród nich, zgłosiła się do służby w Samoobronie. W tamtym regionie mieszka ok. 450 tys. Polaków. 

« 1 »
DO POBRANIA: |

Zobacz także

 • mK
  24.02.2014 14:56
  Nie pisze się 'Chmielnickiego' tylko PŁOSKIROWA tak jak nie pisze się 'w okolicach Romy' tylko 'w okolicach Rzymu', Aachen - Akwizgranu, Prahy - Pragi, München - Monachium, itd...

  Chmielnicki = Płoskirów
  Iwano-Frankiwsk = Stanisławów

  Piszcież po polsku!

  A za Bohatera modlitwa.
  doceń 3
 • gosc
  24.02.2014 17:11
  Konsulowie byli z Winnicy, a nie z Kijowa!
  doceń 0
 • rkm
  24.02.2014 20:29
  Może by warto wesprzeć finansowo wdowę po naszym rodaku, tylko jak? Tu GN może zorganizował by to.Ja zawsze parę złotych bym
  znalazł w kieszeni.
  doceń 0
 • jk
  25.02.2014 21:16
  proponuję zbiórkę pieniędzy i nie tylko na polskich chorych,którzy miesiącami czekają na miejsce w szpitalu.
  tydzień temu prasa grzmiała że we wrocławskich szpitalch nie ma miejsc,sale są przepełnione a pacjenci kładzeni na dostawkach na korytarzach.A dla 18 obrońców majdanu łózka się znalazły od razu.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL