Nowy numer 42/2019 Archiwum

Diabeł na Majdanie

Piekło wdarło się na ukraiński Majdan i obserwujemy właśnie diabelski taniec nad Kijowem.

Wracając wczoraj po południu do domu słuchałem fragmentów książki C.S. Lewisa pt. „Chrześcijaństwo po prostu”. W jednym z rozdziałów Lewis opisuje „Wielki grzech”. Jest to przywara – powiada Lewis – „od której nie jest wolny żaden człowiek na świecie – która w każdym budzi obrzydzenie, a jednak oprócz chrześcijan prawie nikt nie uświadamia sobie, że sam jest w jej mocy”. Jest to, jak sądzi Lewis, najgorszy grzech ze wszystkich. Pochodzi z samego centrum piekła i stoi w całkowitej sprzeczności z Bogiem. To pycha. Przez nią szatan stał się tym, kim jest. Przez nią ludzie są gotowi wyrządzać największe świństwa innym.

Pycha nie zadowoli się, dopóki będzie na świecie ktoś, kto ma więcej: pieniędzy, sławy, władzy etc. „Pycha nie znajduje przyjemności w posiadaniu czegoś, a jedynie w posiadaniu więcej niż ktoś inny. Mówimy, że ludzie pysznią się bogactwem, inteligencją czy wyglądem, ale tak nie jest. Pysznią się z tego, że są bogatsi, inteligentniejsi albo przystojniejsi od innych” – pisze Lewis. I nieco dalej gorzko stwierdza: „Grzech pychy nie przychodzi jednak wcale za pośrednictwem naszej zwierzęcej natury. Przychodzi prosto z piekła. Jest czysto duchowy – a zatem znacznie subtelniejszy i bardziej zabójczy”.

Właśnie tak rozumiana pycha jest w moim odczuciu powodem rozlewu krwi na Majdanie. Nieumiarkowanie rządzącej oligarchii w dążeniu do utrzymania władzy, bogactwa, niechęć do jakichkolwiek ustępstw, do dostrzeżenia najbardziej elementarnych potrzeb drugiego człowieka przyniosły śmierć i zniszczenie. Piekło wdarło się na ukraiński Majdan i obserwujemy właśnie diabelski taniec nad Kijowem.

Wierzę jednak, że jest to mimo wszystko przejściowa sytuacja. W porannym przeglądzie prasy na antenie radia eM ksiądz Artur Stopka opowiadał, że w nocy obserwował na żywo sytuację na Majdanie. Widział, że ludzie tam ciągle się modlą. Wierzę, że ta modlitwa pozwoli przełamać tę narastającą siłę zła. Co innego pozostaje wobec braku zdecydowanej reakcji ze strony społeczności międzynarodowej?

Nie musimy być tylko biernymi obserwatorami tragicznych wydarzeń. Myślę, że warto w tych trudnych dniach wesprzeć Ukraińców modlitwą za wstawiennictwem Michała Archanioła, by Bóg pomógł rozprawić się z ciemnością, która tym razem próbuje podnieść łeb na Majdanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • trup
  19.02.2014 16:44
  może by tak kolego janie wziac do reki prase i wspomniec sobie jak to odbywały sie wybory prezydenckie na ukrainie .To może naświetlić nieco sprawe na temat kto i po co wznieca zadyme na ukrainie.Bo w obecnej chwili ukraina jako zywo przypomina mi jakieś nie okreslone panstewko w afryce gdzie władzę zmienia sie robiąc zgiełk w stolicy - tylko dlatego ze ktoś komuś zaszedł za skóre .
 • g_victoria
  20.02.2014 03:41
  g_victoria
  Modlitwa jest bardzo ważna, pozwolę sobie zamiescic apel http://zylka.blog.deon.pl/2014/02/19/ukraina-czeka-na-nasza-pomoc/ Caritas z Ukrainy prosi o fundusze na zakup leków, szczególnie antybiotyków, środków znieczulających oraz przeciwbólowych oraz żywności. Obecnie nie ma szans na zorganizowanie jakichkolwiek transportów z pomocą humanitarną.

  Warta podkreślenia jest solidarność ludzi z samej Ukrainy, którzy dzielą się czym mają. Ze Lwowa co kilka godzin wysyłana jest pomoc do Kijowa poprzez tych, którzy jadą w tamtym kierunku. „Ukraina czeka na solidarność Polaków i już dziękuje za pomoc” – powiedział ks. Wiesław Dorosz, dyrektor Caritas Spes ze Lwowa.

  Osoby chcące włączyć się w pomoc dla Ukrainy mogą to uczynić dokonując wpłaty na konto Caritas Polska

  PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „Ukraina”.

  Osoba do kontaktu:

  Marta Titaniec
  koordynatorka projektow zagranicznych CP
  tel. 608 424 880
  doceń 2
 • maniek
  20.02.2014 03:58
  ...Natanek ks.BARANY - CO Z WAMI ZROBIONO???
  http://gloria.tv/?media=467990


  Polacy, przebudźcie się! - X. Piotr Natanek - 17 lipca 2011 roku
  http://vimeo.com/26831323
  ....Katolicy – NIE - dla judaizacji Polski, a /anty/Papież rozmawia z żydostwem

  http://www.traditioninaction.org/RevolutionPhotos/A555-Menorah.htm

  https://grypa666.wordpress.com/
  doceń 0
 • Ewa
  21.02.2014 10:50
  Świetny tytuł, a także treść.
  Zaskoczył mnie Pan, Panie Janie.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL