Nowy numer 08/2020 Archiwum

Polskie dziecko przeżyło aborcję

Ok. 700-gramowe, żywe dziecko urodziło się we Wrocławiu podczas legalnej aborcji - informuje wpolityce.pl, powołując się na dwa odrębne źródła.

Miało to miejsce w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego na przełomie stycznia i lutego. Powodem aborcji było wykrycie u dziecka zespołu Downa. Matka była w 23.-24. tygodniu ciąży.

Gdy okazało się, że dziecko przeżyło sztucznie wywołane poronienie, wezwani przez pielęgniarki neonatolodzy rozpoczęli akcję reanimacyjną i natychmiast je zaintubowali.

Dyrekcja szpitala odmówiła jakichkolwiek informacji, zasłaniając się tajemnicą lekarską. Prof. Witkiewicz potwierdził jedynie, że dziecko żyje i w stanie ciężkim przebywa w szpitalu. Dziecko, choć ma poważną wadę serca, żyje. Według rokowań ma też duże szanse na przeżycie.

Jak twierdzą rozmówcy wpolityce.pl, życie dziecka uratowało 200 gramów. O tyle jego waga przekroczyła granicę, po której neonatolodzy podejmują akcję reanimacyjną.

Komitet Ministrów Rady Europy będzie się musiał zająć "problemem późnych aborcji", odpowiadając na pisemne pytanie przedłożone 31 stycznia. W Wielkiej Brytanii ujawniono, że każdego roku 60 dzieci przeżywa późne aborcje, żyjąc od kilku minut do nawet kilku godzin. Są pozostawiane na śmierć lub zabijane przez personel medyczny, chociaż niektóre z nich mogłyby przeżyć, gdyby udzielono im pomocy medycznej. Również inne kraje, takie jak Szwecja, mają ten problem. W 2010 roku we Włoszech 22-tygodniowy "płód" został znaleziony żywy w 20 godzin po aborcji. Dziecko zabrano na oddział intensywnej terapii, gdzie zmarło następnego dnia. Aborcji dokonano z powodu rozszczepienia wargi. Inne dziecko we Florencji przetrwało trzy pełne dni po dokonaniu aborcji. Takie rzeczy dzieją się wszędzie tam, gdzie późne aborcje są dozwolone, rzadko jednak takie informacje są upubliczniane.

Pytanie skierowane do komitetu brzmi: „Jakie konkretne kroki podejmie Komitet w celu zagwarantowania, że dzieci, które przeżyją aborcję, nie zostaną pozbawione opieki medycznej, która należy się im, jako żywo urodzonym osobom, na mocy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka?”.

Nawet osoby, które wierzą, że życie zaczyna się w momencie urodzenia, muszą zaakceptować, że ludzki "płód", urodzony żywy, jest osobą.

Aby zatrzymać takie sytuacje, Norwegia zdecydowała się na początku stycznia 2014 r. na całkowity zakaz aborcji po 22. tygodniu życia, co jest progiem przeżywalności poza organizmem matki według Światowej Organizacji Zdrowia.

Komitet Ministrów powinien przekazać pisemną odpowiedź na to pytanie w ciągu kilku najbliższych tygodni. Przyjęta przez Komitet odpowiedz ma moc polityczną. 13 lipca 2013 r., odwołując się do innego pytania, Komitet Ministrów uznał brak europejskiego konsensu co do istnienia "prawa do aborcji" na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Komitet zrzesza przedstawicieli 47 państw członkowskich Rady Europy. Jego szczególnym zadaniem jest monitorowanie przestrzegania zasad demokracji, praw człowieka i rządów prawa.

« 1 »

Polecamy

 • TOM
  29.01.2019 14:30
  Polacy tak naprawdę są antychrześcijańscy i nienawidzą religii.Mają kompleksy, że w ich kraju jest jeszcze katolicyzm, uważają to za brak "europejskości". Popatrzcie na wpisy na forach. Gdyby nienawiść zabijała, to wszyscy prawdziwi chrześcijanie, katolicy w Polsce by zostali eksterminowani. Widać to na co dzień.
 • Łukasz J.
  17.04.2019 11:56
  Katolickości Polski, lub jej niekatolickości nie mierzy się "poparciem dla Kościoła". Tu nie o liczby chodzi. To kwestia tzw. ducha narodowego, historii i współczesności budowanej i żywej w szeroko pojętym kręgu kultury chrześcijańskiej, wyrażanej w naszym przypadku w większości Kościele Zachodnim-Katolickim. Katolickości Polski nie neguje to, że WSZYSCY Polacy (z Prymasem na czele, i z zamiataczem ulic na końcu) są oczywiście grzesznikami, i potrzebują swojego osobistego nawrócenia. Różnimy się tylko tym, jak każdy z nas odpowiada na Boże wezwanie, na Boże Słowo. Ludzie niewierzący odpowiadają tak, jak niegdyś Szatan: nie będę służył, nie chcę Cię znać [Boże]. Tak naprawdę na nic mi moje życie, i nie ma dla mnie wartości życie drugiego człowieka. Ludzie wierzący natomiast przyjmują wobec Stwórcy np. postawę wdzięczności za życie. Swoje i innych. Zapytajcie sami siebie (piszę również do Autora komentarzy podpisanego jako XXX) jaka jest moja własna odpowiedź na dar życia, na Boże dary i obecność w moim życiu. Czy Panu Bogu mówię "jestem słabym człowiekiem, ale chcę Ci mówić tak, Panie", czy "won z mojego życia!".
  doceń 5
 • Łukasz J.
  17.04.2019 12:00
  Szatan brzydzi się człowiekiem. Brzydzi się człowieczeństwem. Podczas egzorcyzmów używa wobec człowieka określeń, które nie mieszczą się nawet w słowniku wulgaryzmów. Z wielkim upodobaniem ODMAWIA człowiekowi człowieczeństwa. Czy to nie jest przypadkiem podobne do odmawiania ludzkiej osobie żyjącej w łonie matki bycia człowiekiem?
  doceń 9
 • Mama
  24.05.2019 20:51
  Smutne. Ale zawsze jest druga strona medalu. Nie jestem za aborcja ale nie potępie nigdy kobiety czy obojga partnerów którzy się na to zdecydowali. Nikt z Was nie wie co nimi kierowało. Nie znacie ich sytuacji. Mam dzieci kilkoro nie wiem czy gdyby przyszło mi zdecydować czy wolałabym wczesna terminach ciąży czy całe życie żyć w poczuciu że moje dziecko kiedyś dowie się że mama mimo że została z poprzednimi mnie oddała komuś obcemu. Myślę że pozne przegrywanie ciąży jest niewskazane bo dochodzi do takich sytuacji co budzi kontrowersje i emocje. Wczesne też obarczone emocjami czasami mogą dać wybór.. Nie oceniam. Uważam że to decyzję bardzo indywidualne i osobiste. A takie możliwości tak czy inaczej być powinny.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama