Nowy numer 24/2018 Archiwum

Wojewódzki oskarża Lisa

"Potwierdziłeś wszystkie negatywne opinie na swój temat [...] pogwałciłeś standardy nie tylko dziennikarskie". - napisał Kuba Wojewódzki w liście otwartym do Tomasza Lisa po tym, jak prowadzony przez Lisa "Newsweek" wykorzystał bezprawnie zdjęcie Wojewódzkiego.

W opublikowanym na "Facebooku" tekście Wojewódzki kieruje pod adresem Lisa pełne żalu słowa:

Czytamy w nim między innymi, że naczelny "Newsweeka" nie dotrzymał umowy w sprawie zdjęć do okładkowego tekstu Wojewódzkiego:

"Poprosiłeś Mikołaja Lizuta oraz mnie o artykuł do "Newsweeka" na temat chamstwa w mediach. Napisaliśmy go. Poprosiłeś nas o obecność na okładce. Nie budziło to mojego entuzjazmu ale zgodziliśmy się. Poprosiłeś nas o sesję fotograficzną. Choć to strata czasu i energii, zgodziliśmy się. Następnie poprosiłeś mnie o to, abym jednak był na okładce sam. NIE zgodziliśmy się. Sesja miała charakter chaotyczny i nieprofesjonalny, a kreatywność Twoich ludzi polegała głównie na pokazywaniu nam okładek innych pism amerykańskich, które chcieliście skopiować. NIE zgodziliśmy się. Kiedy ja poprosiłem Ciebie oraz Twoich współpracowników o niewykorzystywanie zrobionych zdjęć, ze względu na ich ewidentnie słaby poziom, zlekceważyłeś to" - czytamy w liście.

"Gdy opuszczałem studio fotograficzne, Twoi współpracownicy obiecali mi, że na okładce będziemy razem z Mikołajem, co dla nas miało istotne znaczenie, ze względu na start naszej wspólnej audycji w Rock Radiu. Okłamaliście nas" - zarzuca Lisowi celebryta.

"Kiedy próbowaliśmy się do Was dodzwonić, NIE odbieraliście telefonów. Kiedy napisałem do Was, że NIE zgadzam się na wykorzystanie zrobionej sesji. Zlekceważyliscie to.
Kiedy zobaczyłem projekt okładki, zdecydowanie się na nią nie zgodziłem. Zlekceważyłeś to. Tym samym potwierdziłeś wszystkie negatywne opinie na swój temat, które docierają do mnie od lat. Pogwałciłeś standardy nie tylko dziennikarskie, ale po prostu koleżeńskie. Zwykłe, ludzkie. Fajnie Ci z tym?
" - pyta Wojewódzki.

Dalej autor listu przypomina Lisowi: "Już kilkukrotnie wykorzystywałeś mój wizerunek na okładce Newsweeka, cynicznie i w sposób jawnie manipulatorski, na co zresztą zwracałem Ci uwagę publicznie. Dla mnie przestałeś być redaktorem naczelnym, a stałeś się handlarzem. Małym handlarzem".

W kolejnych akapitach dawny juror "Idola" pyta:

"Artykuł o chamstwie w mediach zyskał dodatkowy epilog oraz nowego bohatera. Ja, pisząc o medialnych chamach, zacząłem od siebie. Może teraz czas na Ciebie? [...] Ostatnio Twojemu tygodnikowi spada sprzedaż. Może w tych kilku słowach znajdziesz podpowiedź, dlaczego" - kwituje.

Całe zajście jest niezwykle interesujące z prostego powodu: gdyby tekst o nieetycznych zachowaniach Tomasza Lisa i spółki opublikował - dajmy na to tygodnik braci Karnowskich - od razu pojawiłyby się głosy krytyki, że chodzi jedynie o walkę polityczną. Kiedy jednak tak ostre słowa krytyki padają z ust Kuby Wojewódzkiego - światopoglądowo bliskiego Lisowi - wtedy nie mamy żadnych wątpliwości, że sprawa jest poważna.

Uzupełnienie: "Newsweek" zaprzeczył wersji przedstawionej przez Wojewódzkiego i przedstawił własną. - Próbowaliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszego autora. Wyrażamy ubolewanie, że pomimo naszych wysiłków p. Wojewódzki nie jest zadowolony ze zdjęcia na okładce - podsumowuje redakcja.

« 1 »

Zobacz także

 • Awa
  03.02.2014 16:57

  Kiedy napisałem do Was, że NIE zgadzam sie na wykorzystanie zrobionej sesji. Zlekcewarzyliscie to.
  Kiedy zobaczyłem projekt okładki, zdecydowanie się na nią nie zgodziłem. Zlekceważyłes to.

  Wprawdzie to cytat z Pudelka ale nie dosc, że autor chamski to jeszcze ortografia lezy.

  doceń 7
 • Alpejski
  03.02.2014 22:08
  Gościu Niedzielny!

  Jeśli i tu będzie miejsce dla czołowego chama RP, szybko stracisz czytelników. Ten facet nie powinien się tu pojawiać, nawet, albo szczególnie w kontekscie porachunków miedzy dziennikarzami.

  Też mi autorytet...

  Skandal. Tracicie wiarygodność!
  Wydaje się, że katolickie pismo nie powinno dawać pola ludziom specjalizującym się w poniżaniu innych.
  doceń 0
 • Verdi
  03.02.2014 22:36
  cham oskarża chama
  doceń 1
 • mirek
  04.02.2014 09:43
  Z ogromnym rozczarowaniem i swego rodzaju żalem ujrzałem artykuł na temat kogoś kto nie powinien zaistnieć w tej przestrzeni. Niech on sobie grzebie w swoim bagnie . Jeśli zaczniecie gonić za sensacją ...stracicie wielu czytelników.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama