Nowy numer 17/2024 Archiwum

Długa kolejka do relikwii

W uroczystość Objawienia Pańskiego w soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela w Moskwie wystawione zostały relikwie „Dary Trzech Króli”.

Od tego czasu, pomimo chłodu w centrum stolicy Rosji stoi w kolejce ponad trzy tysięcy wiernych, pragnących oddać hołd relikwiom. Muszą stać blisko 2 godziny, aby wejść do świątyni i pomodlić się przed relikwiarzem. Do Moskwy zjeżdżają pielgrzymi z całej Rosji, gdyż za kilka dni relikwie będą przewiezione do Petersburga, a później do Mińska i Kijowa.

Do pomocy pielgrzymom zgłosiło się ponad stu wolontariuszy, a rosyjska Cerkiew uruchomiła w pobliżu soboru kilkanaście jadłodajni oraz punktów medycznych. W związku z obawą przed zamachami terrorystycznymi, cała okolica jest strzeżona przez oddziały wojsk wewnętrznych, a także jednostki policji. Relikwie to 28 złotych wisiorków i płytek, bogato zdobionych ornamentami i filigranami. Srebrną nitką do złotych płytek przymocowane są koraliki, w których otworach znajduje się mieszanina kadzidła i mirry.

„Dary Trzech Króli” przywiezione zostały ze świętej Góry Athos w Grecji, gdzie są przechowywane od 1470 r. w dziesięciu szkatułach w skarbcu klasztoru św. Pawła. Według tradycji, dary do chwili Wniebowzięcia, przechowywała Matka Boża. Przez czterysta lat znajdowały się w Kościele jerozolimskim, a następnie przekazano je do Konstantynopola, do soboru Hagia Sophia. Po upadku stolicy Bizancjum córka serbskiego księcia Jerzego Brankowicza Maria, która została żoną sułtana Murata, przekazała relikwie mnichom na świętej Górze Athos. Od wieków cieszą się one wielkim kultem w rosyjskim prawosławiu. Pierwsza wzmianka o pielgrzymkach z Nowogrodu na Górę Athos pochodzi z XII wieku.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego