Nowy numer 42/2019 Archiwum

"The Financial Times" chwali Franciszka

W ciągu 2013 r. nikt bardziej nie przykuwał uwagi ludzi z całego świata niż papież Franciszek, który w ciągu dziewięciu miesięcy, jakie upłynęły od jego wyboru, rozpoczął ważną rewizję kierowania i rządzenia papiestwem. Opinię taką wyraża brytyjski dziennik „The Financial Times” w dzisiejszym edytorialu zatytułowanym „Nadzwyczajna postać Franciszka”. Podkreśla on, że papież „rzucił wyzwanie dotychczasowemu status quo na wielu frontach”.

Zdaniem gazety londyńskiego City, zbyt wcześnie jest, by mówić, czy uda się Franciszkowi uspokoić gniew ludzi, związany z nadużyciami seksualnymi duchownych, lub odpowiedzieć na zaniepokojenie tych katolików, którym nie podoba się "surowa ortodoksja moralna”. Jednak w ciągu roku papież wzbudził fascynację katolików i niekatolików swą "osobistą skromnością”, „odmiennym tonem i językiem” wypowiedzi na temat seksu i małżeństwa oraz serią reform w zarządzaniu Stolicą Apostolską.

Niezależnie od "wielkich wyzwań”, przed którymi stoi dziś Kościół - zauważa brytyjski dziennik - uderza szybkość, z jaką papież Franciszek stał się "punktem odniesienia” dla ludzi zatroskanych tym, co nazywa on "idolem-pieniądzem” i "globalizacją obojętności”. Wielu mogłoby nie zgodzić się z jego krytyką "dzikiego kapitalizmu”, ale "wyraża on swe troski i niepokoje z uczciwością i szczerością, nie mającą sobie równych u żadnego światowego przywódcy” - pisze "The Financial Times”.

« 1 »

Zobacz także

  • jasnowidz
    30.12.2013 18:52
    Niedługo media swiatowe i krajowe przestaną tak wychwalać papieża Franciszka. Tak samo było z naszym papieżem kiedy to zachodowi sie wydawało że nowy papież bedzie "lewicowy" bo pochodził z kraju komunistycznego. To są ludzie o ograniczonej wyobraźni. Jedna wypowiedź papieża Franciszka o gender albo o związkach homo i "będzie po ptokach".

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL