Nowy numer 38/2023 Archiwum

Bezcenne archiwalia uratowane

Dwa zbiory bezcennych archiwaliów znajdujących się w krakowskiej kurii zostały uratowane przez krakowskich konserwatorów. Wśród nich jest zabytkowy dla katedry na Wawelu, informuje "Dziennik Polski".

Ręki konserwatora wymagają także znajdujące się w archiwum krakowskiej kurii akta katyńskie. Ich historia jest tak niezwykła jak skład tego zbioru. To 147 "jednostek" - jak mówią konserwatorzy - wśród których są rozmaite dokumenty, ale też np. resztki okularów, spinki do koszuli, medaliki, naramiennik oficerski itd., czyli przedmioty wydobyte z "dołów śmierci" w Katyniu.

Do kurii przekazał je w 1952 r. ówczesny szef Archiwum Akt Dawnych Miasta Krakowa. Po rewizji, przeprowadzonej przez funkcjonariuszy UB w listopadzie l952 r. paczka ze "spuścizną katyńską" trafiła do archiwum Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Tam czekała ponad trzydzieści lat na zwrot do krakowskiej kurii, którego dokonano 3 kwietnia 1990 r.

Akta katyńskie były do niedawna przechowywane w drewnianej szafie. Obecnie przeniesiono je do nowej, metalowej, w której jest wentylacja i odpowiednia dla nich temperatura. Wymagają jednak szybkiej konserwacji. Jeśli znajdą się pieniądze i będzie można ją przeprowadzić, w przyszłości mogą być wystawione na widok publiczny.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast