Nowy numer 07/2020 Archiwum

Papież: To światowy skandal

Papież Franciszek nazwał "światowym skandalem" to, że miliard ludzi cierpi z powodu głodu. "Nie możemy odwrócić głowy w drugą stronę i udawać, że ten problem nie istnieje" - powiedział w przesłaniu wideo w związku z kampanią Caritas na rzecz walki z głodem.

"Żywność, którą dysponuje świat, wystarczyłaby, by nakarmić wszystkich" - podkreślił papież w orędziu rozpowszechnionym w poniedziałek.

"Zachęcam wszystkie instytucje na świecie, cały Kościół i każdego z osobna jako jedną rodzinę ludzką do tego, by udzielić głosu wszystkim osobom, które w ciszy cierpią z powodu głodu, aby stał się on wołaniem zdolnym wstrząsnąć światem" - zaapelował Franciszek.

Mówił też: "Przypowieść o rozmnożeniu chleba i ryb uczy nas, że jeśli jest wola, to, co mamy, nie kończy się, a wręcz jest tego w nadmiarze i nie można tego zmarnować".

Franciszek wezwał do podjęcia starań o to, by wszyscy mieli dostęp do pożywienia, co - jak zauważył - jest "prawem danym przez Boga".

"Z chrześcijańską miłością dzielmy się tym, co mamy, z tymi, którzy muszą stawiać czoła licznym przeszkodom, by zaspokoić tak podstawową potrzebę, i jednocześnie stańmy się głosicielami prawdziwej współpracy z ubogimi, by dzięki swojej i naszej pracy mogli godnie żyć" - prosił papież.

Wyraził przekonanie, że kampania Caritas jest zarazem zachętą dla wszystkich, by byli bardziej świadomi dokonywanych przez siebie wyborów dotyczących żywienia. Jak przypomniał, często prowadzą one do marnowania jedzenia i złego wykorzystywania jego zasobów.

W opinii papieża należy przestać myśleć, że wybory podejmowane przez pojedynczych ludzi nie mają wpływu na życie tych, którzy daleko bądź blisko odczuwają głód.

"Proszę was z całego serca, by wesprzeć Caritas w tej szlachetnej inicjatywie, by działać jak jedna rodzina, zaangażowana na rzecz zapewnienia jedzenia wszystkim" - mówił Franciszek.

Modlił się o "łaskę zobaczenia świata, w którym nikt nigdy nie będzie już musiał umrzeć z głodu".

Oficjalnie kampania Caritas Internationalis pod hasłem "Jedna rodzina ludzka - żywność dla wszystkich" zostanie zainaugurowana we wtorek w Rzymie.

« 1 »
 • katolik
  10.12.2013 09:55
  Prawda o świecie nie jest łatwa do przyjęcia, bo nasza duma ludzka nie pozwala nam przyznać się nawet przed samym sobą do tego, że być może całe życie żyliśmy w błędzie.
  Mnie się udało wyjść z błędu, dlatego polecam prawdę objawiona przez Boga i ostrzegam przed piekłem, do którego ludzie wpadają jak rzęsisty deszcz.
  Czy wiesz w jakich czasach żyjemy?
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/
  doceń 0
 • Maluczki
  10.12.2013 10:16
  Ci głodujący, a szczególnie ci umierający z głodu (około sto tysięcy dziennie)i żyjący w nędzy, to ludzie okradzeni. Taki owoc wydaje łamanie Siódmego Przykazania Bożego!
  Pan Bóg dał wszystkim ludziom do wspólnego używania na równych prawach świat materialny i z tego wynika prawo do równoprawnego zdobywania środków do życia wszystkich ludzi.
  Odbieranie tego prawa ludziom jest ich okradaniem z tego, co otrzymali od Boga.
  To powinien wiedzieć każdy chrześcijanin i to głosić. To należy do zakresu ewangelizacji!
  "Biada mi, gdybym nie ewangelizował"!
  doceń 3
 • Którz jak Bóg
  10.12.2013 12:22
  http://ostrzezenie.net/wordpress/
  doceń 0
 • lkjh
  11.12.2013 11:54
  W Afryce brakuje wody, prądu i edukacji.
  Bez tego Afryka nigdy nie będzie samodzielna.

  Wiadomo jak rozwiązać 2 pierwsze problemy:

  1)Elektryczność:

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Wie%C5%BCa_s%C5%82oneczna

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_s%C5%82oneczna

  2) Rozwiązanie niedoboru wody:

  http://3obieg.pl/afryka-szansa-dla-kontynentu-glodu-i-beznadziei

  http://www.wiz.pl/8,39.html


  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama