Nowy numer 24/2018 Archiwum

Manifestacja przed ambasadą Ukrainy

W niedzielę po południu przed ambasadą Ukrainy w Warszawie zebrało się kilkaset osób demonstrujących poparcie dla integracji Ukrainy z UE i manifestujących poparcie dla odbywających się w Kijowie protestów.

Uczestnicy manifestacji, wśród których było wielu ludzi młodych, głośno domagali się ustąpienia prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza oraz przestrzegania praw obywatelskich na Ukrainie.

Z manifestującymi spotkał się ambasador Ukrainy Markijan Malski. Przyszedł do uczestników zgromadzenia tuż po wizycie w MSZ, gdzie został zaproszony, by złożyć wyjaśnienia w związku z incydentem w Kijowie. Malski powiedział, że podczas rozmowy w MSZ przeprosił za pobicie dwóch obywateli Polski.

Ambasador powiedział też m.in., że w oświadczeniu wystosowanym w niedzielę do ukraińskich mediów stwierdził, że jeśli prowadzi się politykę europejską, nawet jeśli umowa stowarzyszeniowa z UE nie została podpisana, to zastosowanie siły nie ma nic wspólnego z normalnymi europejskimi wartościami.

Malski zaznaczył, że oprócz wielkich słów i patosu jest też zwykła praca i w poniedziałek zostanie otwarte nowe polsko-ukraińskie przejście graniczne. "Myślę, że choć trochę zmniejszy to kolejki na granicy (...) i pokaże, nie tylko słowami, że otwieramy drzwi do Europy" " - powiedział ambasador, co wywołało entuzjastyczną reakcję zebranych. Skandowali oni w odpowiedzi: "dziękujemy".

Grupa młodych ludzi zapytana przez PAP, dlaczego przyszła na demonstrację, wyjaśniła "bo nie chcemy władzy Putina na Ukrainie, chcemy być razem z naszym narodem", nie chcemy czekać do wyborów w 2015, domagamy się już teraz zmian i nowego prezydenta". Jeden z nich wyjaśnił, że przyjechał do Polski "za pracą", bo na Ukrainie jest ciężko, ale dodał, że jednak Ukraina jest jedyną ojczyzna jaką ma i będzie się solidaryzował z manifestującymi w Kijowie.

Organizator demonstracji w Warszawie - komitet społeczny "Ukraina za UE" zapowiedział, że złoży petycję m.in. do polskiego MSZ i Komisji Europejskiej w związku "rozpędzeniem pokojowej demonstracji zwolenników europejskiego wyboru Ukrainy" w sobotę na Majdanie Kijowie. W wyniku użycia siły przez milicję 35 osób zwróciło się o pomoc medyczną, a 7 trafiło do szpitala. W ten sposób władze Ukrainy złamały kilka artykułów konstytucji m.in. prawo do demonstracji. "Jeżeli brutalne działania skierowane przeciwko pokojowym demonstrantom będą kontunuowanie prosimy o zastosowanie personalnych sankcji w stosunku do prezydenta Ukrainy, członków rządu i ich rodzin" - napisano w petycji. Spotkało się to z ogromnym aplauzem zebranych.

Zebrani przed ukraińską ambasadą skandowali "Janukowycz precz", "Chcemy do Unii". "Ukraino wstań", "W jedności siła". Mieli ze sobą żółto-niebieskie flagi Ukrainy i biało-czerwone flagi polskie, jak również biało-czerwono-białe flagi używane przez białoruskie władze na uchodźctwie w latach 1919-1925. Protestujący podziękowali za wsparcie ze strony innych krajów, a szczególnie ze strony Polski. (PAP)

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama