Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Kolejna profanacja we Francji

Antifa atakuje kościoły, antyklerykalni bojówkarze niszczą figury sakralne.

Do aktów profanacji we Francji dochodzi coraz częściej. Niszczone są świątynie, figury Matki Bożej, stacje Drogi Krzyżowej. W diecezji Vannes we francuskiej Bretanii systematycznie dochodzi do aktów wandalizmu. 2 września zniszczono dwie figury Matki Boskiej w kaplicy św. Heleny. W ubiegłym miesiącu zniszczono figurę Matki Chrystusa, a także dwie Drogi Krzyżowe w dwóch miejscowościach.  Natomiast 15 listopada rozbito statuę św. Jana.

Ataki na kościoły i symbole kultu mają miejsce nie tylko w Bretanii. Także w Bézier, w departamencie Hérault, chuliganie napadli po raz kolejny na kościół pod wezwaniem św. Judy Tadeusza. tym razem rozbili witraż w nawie głównej. Wcześniej weszli na dach, by rozmontować chroniącą go kratę. José Ruiz, który jest przewodniczącym stowarzyszenia skupiającego mieszkańców dzielnicy należącej do tego kościoła powiedział: „Byłem w świątyni, kiedy wandale zaczęli rozbierać kratę. Zawiadomiłem policję” – tylko dzięki jego szybkiej reakcji udało się zatrzymać dwóch młodocianych chuliganów.

W Paryżu natomiast oblano czerwoną farbą kościół pod wezwaniem św. Mikołaja z Chardonnet, który należy do Bractwa Świętego Piusa X od 1977 roku. Grupa lewackich aktywistów wkroczyła również do świątyni i zakłóciła przebieg Mszy świętej. Ataki potępił w specjalnym komunikacie eurodeputowany prof. Bruno Gollnisch, członek komitetu centralnego Frontu Narodowego. „Kościół Świętego Mikołaja z Chardonnet został zaatakowany przez grupę Antifa. Nienawiść lewacka i anarchistyczna jeszcze raz uderzyła” – napisał Gollnisch. Dodał również, że tego typu akty wymierzone w jakiekolwiek miejsca innego kultu wzburzałyby generalne oburzenie. Wskazał, że ostatnich miesiącach rozpowszechniły się agresywne zachowania bojówkarzy, także w stosunku do katolickich działaczy pro-life. Czyny te nie spotykają się jednak z żadną reakcją władz. Bruno Gollnisch zadeklarował, że solidaryzuje się ze wszystkimi, coraz liczniejszymi ofiarami tych agresji i zdecydowanie potępia zachowanie wandali, a także polityków, którzy ich chronią.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy