Nowy Numer 37/2019 Archiwum

Kto może zostać biskupem?

Papież Franciszek jasno określił kryteria doboru kandydatów na biskupów. Obowiązują one również tych, którzy już są biskupami – powiedział nuncjusz apostolski w Wielkiej Brytanii podczas jesiennej sesji episkopatu Anglii i Walii.

Abp Antonio Mennini przypomniał, że według Franciszka biskupem może zostać jedynie pasterz bliski ludu, miły, cierpliwy i miłosierny, kochający ubóstwo, który nie ma mentalności księcia. Podkreślił on, że kryteria te powinni medytować wszyscy biskupi. Wszyscy bowiem mamy się nawrócić i upodobnić do Jezusa Dobrego Pasterza – powiedział papieski przedstawiciel w Londynie. Abp Mennini przyznał, że Kościół w Wielkiej Brytanii żyje w trudnych czasach. Za jeden z podstawowych problemów uznał edukację religijną dzieci i młodzieży. Biskupów zachęcił, by nie ulegali zniechęceniu, lecz, jak apeluje Franciszek, ufali Bożej Opatrzności.

Głównym tematem jesiennego posiedzenia Episkopatu Anglii i Walii jest legalizacja tzw. „małżeństw homoseksualnych”. Biskupi zastanawiają się, jak ochronić Kościół przed negatywnymi konsekwencjami tego prawa. Wysłuchali ekspertyz prawników. Wynika z nich, że wbrew zapewnieniom rządu homoseksualiści będą mogli się domagać ceremonii religijnej. Katolicki sakrament małżeństwa ma bowiem skutki prawne, a zatem kapłan jest urzędnikiem publicznym i zmuszony jest stosować się do przepisów państwowych. Aby uniknąć tego zagrożenia, biskupi rozważają możliwość wprowadzenia dwóch ślubów: cywilnego i kościelnego.

Episkopat obawia się również o los katolickiej oświaty: czy w świetle nowego prawa Kościół będzie miał jeszcze możliwość prezentowania w swych szkołach naturalnej wizji małżeństwa i rodziny, która jest niezgodna z oficjalną ideologią państwa. Za niepokojące uznali też biskupi nowe rozporządzenie rządu, które określa, że w darmowych szkołach wyznaniowych jedynie połowa uczniów może być przyjmowana na podstawie przynależności religijnej.

« 1 »

Zobacz także

 • Smiertelnik
  13.11.2013 22:26
  To mamy u nas w Polsce problem!
  Ciekawe ilu Biskupów pójdzie za słowami Papieża
  I zubożenie swoje życie, a ilu zrezygnuje ze swojego urzędu bo milsze im są pałace, piękne auta i duże brzuchu z przejedzenia!
 • Agaton
  14.11.2013 08:35
  W Polsce biskupem może zostać np.brat znanego rock'and'rollowca...
  Bardzo cenię biskupów - niestety nie wszystkich.
  doceń 1
 • Lechita
  14.11.2013 10:17
  Przy takich cięzkich wymaganiach ogłoszonych przez Paieża Franciszka, to ks. Franciszek de Berier nigdy biskupem nie zostanie. A powinien, bo wygląd na biskupa ma. Powinno wytsraczyć, że ksiądz mądry ze wszystkich dziedzin, łączący teologię z prawem (państwowa profesura) i medycyna oraz genetyką (tutaj dokonał odkryć na miarę Nobla) biskupem w Polsce powinien być.
  doceń 0
 • roza
  14.11.2013 10:40
  Papież Franciszek podkreśla, że biskupi powinni być blisko swojego ludu.


  Blisko Ludzi, blisko nas ! A który Biskup u nas jest taki ? Ja nie znam !

  Uwielbiam Papieża !

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL