Nowy numer 17/2024 Archiwum

Nie odrzucajcie referendum!

"Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio" - głosi Konstytucja.

Edukacja dzieci to ważny element polityki prorodzinnej. Dlatego w przeddzień głosowania nad referendum ws. 6-latków, Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, instytucja skupiająca wokół siebie kilkaset organizacji prorodzinnych z całej Polski, wystosowała do posłów PO i PSL apel o poparcie tej inicjatywy, pod którą podpisało się blisko milion obywateli.

Inicjatywa obywatelska w sprawie referendum edukacyjnego „Ratuj Maluchy i starsze dzieci też” zebrała rekordową liczbę miliona podpisów osób ją popierających. Dlatego tuż przed głosowaniem autorzy listu do parlamentarzystów przypominają, iż Konstytucja RP w art. 4 mówi, że "Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.” - Wniosek o referendum jest głosem o umożliwienie skorzystania z tego konstytucyjnego prawa. W naszym liście skierowanym do posłów rządzącej koalicji apelujemy również o uszanowanie fundamentalnego prawa rodziców do decydowania o wykształceniu swoich dzieci. To oni najlepiej wiedzą, co dla ich pociech jest najlepsze. Funkcja państwa ma w tej dziedzinie charakter pomocniczy – wyjaśnia Jacek Sapa, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

Autorzy listu wyrazili nadzieję, że decydenci uszanują głos obywateli. - Apelujemy o nieodrzucanie referendum wbrew duchowi demokracji, wbrew woli rodziców, ze szkodą dla dzieci. Choć idea obniżenia wieku szkolnego dyskutowana jest od 2008 r. to rodzice wciąż mają obiekcje w kwestii wcześniejszego posłania swoich dzieci do szkół (badania CBOS 2013). Obawy te potwierdza niepokojący raport Najwyższej Izby Kontroli, który stwierdza, że polskie szkoły nie są gotowe na przyjęcie sześciolatków – mówi Anna Borkowska-Kniołek, rzeczniczka Centrum.

Wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że w piątkowym głosowaniu w sprawie wniosku dotyczącego referendum, klub Platformy nie poprze go, i w tej kwestii będzie obowiązywać dyscyplina. Zdaniem działaczy prorodzinnych poparcie tej inicjatywy nie jest głosem przeciwko rządowi, lecz jest głosem za społeczeństwem obywatelskim. – Mamy nadzieję, że to głosowanie będzie wyrazem aprobaty dla aktywności społecznej Polaków – zaznacza Borkowska – Kniołek.

Do apelu skierowanego do posłów Platformy Obywatelskiej jego autorzy dołączyli słowa Premiera Donalda Tuska, wygłoszone w 2003 roku, podczas 46 posiedzenia IV kadencja Sejmu: „Nie musimy chyba nikogo przekonywać, że sam fakt, iż zdecydowaliśmy się na taki tryb, jakim jest referendum, także odpowiada ideom Platformy Obywatelskiej. W naszym przekonaniu wiele decyzji o znaczeniu państwowym można śmiało oddawać w ręce obywateli, bez obawy, że podejmą decyzję mniej wyważoną niż na przykład Wysoka Izba”.


Fundacja Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny powstała, aby promować, inicjować oraz wspierać działania podkreślające wartość życia i rodziny. Powstała by pracować nad rozwiązaniami, które stworzą przyjazne warunki dla rodzin w wypełnieniu jej naturalnych funkcji, w myśl zasady: rodzina receptą na szczęście.

« 1 »

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny