Patriarcha Cyryl chce, aby prywatny biznes wsparł uczelnie kościelne.
Patriarcha Cyrl poparł ideę zaangażowania sektora bankowego w sponsorowanie uczelni wyznaniowych, którą przedstawił w Moskwie kard. Paul Poupard, były przewodniczący Papieskich Rad Kultury i Dialogu Międzyreligijnego. Kardynał uczestniczył w IV rosyjsko-włoskim sympozjum na temat etyki w ekonomice i przekonywał, że prywatny sektor bankowy powinien wspierać szkolnictwo wyznaniowe, gdyż przygotowuje w ten sposób ludzi, propagujących etyczne zachowania w życiu publicznym, co także będzie służyć biznesowi. Myśl tę podchwycił patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl, który podczas spotkania z kardynałem powiedział, że także w rosyjskich warunkach, konieczne jest zaangażowanie prywatnego biznesu na rzecz prawosławnego szkolnictwa wyższego. Obecnie w niewielkim zakresie jest ono wspierane przez państwo. W praktyce jednak pomoc ogranicza się wyłącznie do studiów licencjackich z zakresu teologii, ale nie obejmuje już studiów magisterskich, czy doktoranckich.
Obecnie w Rosji działają dwa prawosławne uniwersytety oraz dwie Akademie Duchowne, gdzie prowadzone są zajęcia z teologii na poziomie uniwersyteckim. Działa także 50 seminariów duchownych, ale nie mają one statusu wyższych uczelni.
Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”
Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.
Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się