Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Zamordowano porwanych dziennikarzy

Dwoje Francuzów zginęło w Mali, po tym gdy przeprowadzili wywiad z jednym z przywódców plemiennych.

Armia francuska szuka w północno-wschodniej części Mali porywaczy i morderców pary francuskich dziennikarzy z rozgłośni radiowej RFI.  Zamordowani to realizator dźwięku Claude Verlon i reporterka specjalizująca się w problemach Afryki, Ghislaine Dupont - czytamy na stronach "Polskiego Radia".

- Przyjechali, żeby wykonywać swoją pracę, żeby informować ludzi na świecie co tutaj się dzieje. Ale w Kidalu terroryści są wszędzie. W każdej dziurze. Kidal wymknął się spod kontroli wojsk rządowych - mówi o ofiarach zabójstwa i sytuacji na miejscu Serge Daniel korespondent RFI w Bamako, stolicy Mali.

Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło w sobotę, że dwoje dziennikarzy francuskiego radia RFI zostało uprowadzonych w mieście Kidal w Mali i zabitych przez uzbrojonych porywaczy. W komunikacie resort oświadczył, że "Claude Verlon i Ghislaine Dupont zostali odnalezieni martwi w Mali".

Dziennikarzy uprowadzono po przeprowadzeniu przez nich wywiadu z mieszkańcem Kidalu, przedstawicielem tuareskiego separatystycznego Ruchu Wyzwolenia Narodowego Azawadu. Po skończonej rozmowie porywacze wciągnęli dziennikarzy do samochodu i odjechali.

Kidal, leżące ok. 1,5 tys. na północny wschód od stolicy Mali, Bamako, w pobliżu granicy z Algierią, jest kolebką tuareskiej rebelii.

Tuaregowie wywołali wojnę w Mali w styczniu 2012 r. i już wiosną ogłosili na północy kraju niepodległość Azawadu. W czerwcu teren ten odebrali im lepiej uzbrojeni partyzanci Al-Kaidy, którzy północną połowę Mali przekształcili we własny kalifat. Został on rozbity przy pomocy Tuaregów przez Francję, która w styczniu 2013 r. dokonała inwazji na Mali.

Była to druga misja reporterów RFI w Kidalu. W lipcu relacjonowali oni stamtąd pierwszą turę wyborów prezydenckich. 

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama