Nowy numer 21/2023 Archiwum

Wyspiański w remoncie

Blisko 113 tys. zł przeznaczył Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) na remont kolejnych czterech z siedmiu witraży Stanisława Wyspiańskiego znajdujących się w prezbiterium kościoła franciszkanów w Krakowie.

W lecie instytucja wygospodarowała z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa ok. 120 tys. zł na konserwację trzech witraży: "Żywioły" (zajmują dwa okna) i "Błogosławionej Salomei". Okna wróciły już na swoje miejsce.

Jak poinformował SKOZK, kilka miesięcy temu nie było jeszcze pewne, czy znajdą się finanse na odnowienie czterech pozostałych witraży w prezbiterium. Udało się jednak wygospodarować dodatkowe środki. Z nowej puli 113 tys. zł wyremontowano już czwarty witraż z wizerunkiem Ducha Świętego i motywami roślinnymi.

Jeszcze w tym tygodniu konserwatorzy rozpoczną prace nad piątym witrażem przedstawiającym św. Franciszka, a do końca listopada odnowione zostaną dwa kolejne pokazujące żywioł wody.

Dalej nie wiadomo, kiedy będzie wyremontowany najsłynniejszy witraż świątyni - "Bóg Ojciec". Dwa lata temu został on zabezpieczony i wciąż oczekuje gruntownej odnowy. W rozmowie z PAP o. Łukasz Brachaczek z kościoła franciszkanów wyraził nadzieję, że już w przyszłym roku znajdą się finanse na odnowienie tego arcydzieła.

Przypomniał, że witraże świątyni były poddane renowacji w latach 80. ubiegłego wieku, jednak profesjonalny jak na ówczesne czasy remont i montaż okazał się nietrwały. Montaż okien witrażowych nie uchronił dzieł sztuki przed wstrząsami, powodowanymi przez przejeżdżające obok tramwaje. W rezultacie szkła chroniące witraże od zewnątrz bazyliki częściowo popękały, a każde pole witrażowe wewnątrz świątyni wymagało pełnej konserwacji. "Jak na razie nowa konstrukcja i montaż czterech okien sprawdzają się" - ocenił przedstawiciel franciszkanów.

Koszt renowacji siedmiu witraży to ok. 260 tys. zł. 90 proc. tej sumy pokrywa SKOZK, a 10 proc. franciszkanie. "Kościół franciszkanów to jedna z najstarszych świątyń w Krakowie. To miejsce pochówku Piastów, m.in. Bolesława Wstydliwego. Witraże są ważne dla historii miasta, bo pokazują ciągłość sztuki sakralnej, są dowodem na to, że także w ostatnich wiekach w Krakowie powstawały wybitne dzieła sztuki sakralnej" - powiedział PAP dyrektor biura SKOZK Maciej Wilamowski.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast