Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ostrzeżenie przed tsunami

Trzęsienie ziemi o sile od 7,1 do 7,3 w skali Richtera nawiedziło w piątek obszar na Oceanie Spokojnym, ok. 430 km na wschód od japońskiej wyspy Honsiu. Dla prefektury Fukushima wydano ostrzeżenie przed falą tsunami, mogącą osiągnąć wysokość 1 metra.

Japońska telewizja publiczna NHK informuje, że według pierwszych doniesień w elektrowni atomowej Fukushima, zniszczonej 11 marca 2011 roku przez potężne trzęsienie ziemi o sile 9 w skali Richtera i wielką falę tsunami, tym razem nie stwierdzono nowych uszkodzeń ani wzrostu promieniowania. Trwa sprawdzanie tego obiektu. Pracownikom polecono ewakuowanie się z nadbrzeża.

Japońska Agencja Meteorologiczna podała, żę wstrząsy miały siłę 7,1 w skali Richtera; wcześniej podawano 6,8. Według służby sejsmologicznej USA (U.S. Geological Survey) było to 7,3 w skali Richtera. W japońskiej skali od 1 do 7 wstrząsy miały siłę 4.

Nie ma informacji o ofiarach trzęsienia, ani o zniszczeniach. Wstrząsy były odczuwalne także w Tokio, odległym 480 km od epicentrum. Ognisko wstrząsów znajdowało się na głębokości ok. 10 kilometrów. Centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku nie wydało ostrzeżenia przed tą falą dla całego basenu.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama