Nowy numer 24/2021 Archiwum

Komunistyczny sąd skazał dwóch katolików

Dwaj wietnamscy katolicy, aresztowani w czerwcu i przetrzymywani dotąd bez procesu, zostali skazani pod zarzutem rzekomego „zakłócania porządku publicznego”.

Wyrok wydał 23 października sąd w Vinh, stolicy północnowietnamskiej prowincji Nghe An. Zapadł on po krótkiej, trzygodzinnej rozprawie, o której nie powiadomiono nawet rodzin oskarżonych.

53-letni Ngo Van Khoi został skazany na siedem miesięcy więzienia, a 43-letni Nguyen Van Hai na sześć. W powszechnym przekonaniu zarówno ich współwyznawców, jak i niekatolików są oni niewinni. Od czasu ich aresztowania lokalne władze wielokrotnie obiecywały ich zwolnienie, ale nie dotrzymywały słowa. Protesty w ich rodzinnej parafii MyYen i innych miejscach milicja tłumiła przemocą.

W ostatnich miesiącach odprawiano liczne Msze i modlitewne czuwania w ich intencji z udziałem dziesiątek tysięcy wiernych oraz licznych księży i biskupów. Komunistyczne media urządziły oszczerczą kampanię przeciw miejscowemu biskupowi Paulowi Nguyenowi Thai Hopowi, ordynariuszowi Vinh. Usiłowano odizolować go w episkopacie, który jednak okazywał mu solidarnie poparcie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze